Chcete investovat do kryptoměn? Dejte si pozor na podvodníky, varují policisté

Chcete investovat do kryptoměn? Dejte si pozor na podvodníky, varují policisté
Ilustrační foto pixabay.com

Podvody s příslibem vysokých zisků z investic jsou velmi propracované a naletět je poměrně snadné. Své o tom vědí dva muži ve věku 68 a 75 let z Jesenicka, kteří se rozhodli zhodnotit své úspory tím, že investují do virtuální měny.

Telefonicky komunikovali s „investičními poradci“, kteří jim měli pomoci s převody finančních prostředků z virtuální kryptoměnové peněženky na jejich bankovní účty. Protože oba postupovali přesně podle pokynů volajícího, ve „vybílení“ jejich účtů nic nebránilo. „Oběma seniorům z úspor nezbylo nic. Starší přišel o přibližně šest milionů korun. Mladšímu z účtu zmizelo přibližně padesát tisíc korun,“ uvedla policejní tisková mluvčí Marie Šafářová.  Oba se proto obrátili na policii. Případy se nyní zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací.

 Zvažujete-li zhodnocení svých úspor investováním do virtuální měny, buďte velmi obezřetní. Jak nenaletět podvodníkovi?

  • Než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.
  • Ověřte si věrohodnost investičního poradce. Nespoléhejte jen na internetové recenze, protože je může napsat kdokoli, tzn. i podvodník.
  • Za žádných okolností neposkytujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače, mobilu apod.
  • Chraňte své osobní údaje, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
  • Pozor si dávejte také na reklamy slibující vysoké zisky. Podvodníci si platí reklamní kampaně s odkazy na svoje podvodné stránky. Reklamy se tak mohou objevit i na prověřených webech. (red)

Poslat nový komentář