Lékaři začnou vydávat elektronické neschopenky

Lékaři začnou vydávat elektronické neschopenky
ilustrační foto duna.cz

Nejpozději za rok a půl začne v ordinacích tuzemských lékařů ještě více než dnes dominovat počítač s internetem. Sněmovna a poté i Senát ČR schválily úpravu zákona o nemocenském pojištění, která kromě jiného přináší novinku v podobě elektronické neschopenky. Pokud novelu podepíše prezident, začnou první formuláře po internetu vyplňovat lékaři v příštím roce. Zatím jen v testovacím režimu, od ledna 2019 ale poběží systém naostro. 

Elektronické neschopenky u nás měly fungovat už od roku 2014. Kvůli nesouhlasu Lékařské komory byly ale takzvané eNeschopenky odloženy. Komora argumentovala tím, že mnoho starších lékařů, hlavně praktiků, nemá počítač. I proto bude tentokrát start elektronických neschopenek dobrovolný.

"Elektronická neschopenka nebude pro lékaře povinná, ale mezi Českou správou sociálního zabezpečení a zaměstnavatelem už bude komunikace probíhat elektronicky," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Dnes je praxe taková, že lékař vyplní pětidílné lejstro, z čehož dvě části posílá sociální správě. Nově celé hlášení o nemoci lékař pošle přes internet, kde to "uvidí" sociálka i zaměstnavatel.

Pacient by formulář do práce neposílal, jen by zavolal, že nepřijde. Na papír mu lékař vytiskne jen Průkaz práce neschopného, aby se měl čím prokázat, kdyby na dveře zaklepala kontrola. Čistě papírová varianta bude existovat jen jako alternativa hlavně pro starší doktory. 

Na samotné výplatě nemocenského se zatím nic nemění. První tři dny stonání (u zaměstnanců) jsou "zadarmo", do 14 dní to platí firma, nad tuto hranici "stát".

Oficiální nemocnost v Česku klesá. Třeba v roce 2006 sociálka evidovala 2,87 milionu pracovních neschopností ročně. Loni to bylo "jen" 1,58 milionu neschopenek. (Zdroj MPSV)

 

Poslat nový komentář