Okresní soud bude mít nového předsedu

Okresní soud bude mít nového předsedu
ilustrační foto

Informace kolující médii o tom, že předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa ve své funkci končí, spustily řadu spekulací o důvodech a možném nástupci. Jak nám v rozhovoru Vladimír Váňa sdělil, za jeho odchodem stojí pouze rozhodnutí poslanců.

„Já jsem se nerozhodl odejít, rozhodli to poslanci. Novela zákona stanovuje pro předsedy a místopředsedy okresních soudů funkční období na sedm roků.  Kdo v době změny zákona už ve funkci byl, tomu se příslušně funkční období zkracuje. Pro mě to termínově vychází na poslední září tohoto roku,“ vysvětlil Vladimír Váňa.

Co čeká na nového předsedu soudu?

Neměl by zapomenout, že je placen z peněz daňových poplatníků. Měl by pracovat pro lidi a neměl by se z něho stát „úřad“. Lidé se nesmí bát za ním přijít, tedy kromě těch co tady mají být potrestaní (úsměv). Přeji mu, aby se dařilo pracovní výsledky soudu stále zlepšovat. O tom kdo bude předsedou nebudu spekulovat.

Co podle názoru dlouholetého šéfa místní justice je nejvíce potřeba?

Budova potřebuje rekonstrukci. Bohužel na ni dlouhodobě nejsou peníze. Zhruba před šesti roky se odhadovalo, že bychom potřebovali asi 36 milionů korun. Dnes to bude víc. Finance nejsou a tak provádíme pouze po částech drobné opravy a úpravy. Například se podařilo vybudovat výtah, který byl opravdu hodně potřebný. Bylo tristní vidět, jak se babičky musí belhat do druhého patra po schodišti.

Jistou dobu jste měli nedostatek soudců.

Rozhodně bych kolegům nepřál žádné redukce jejich počtů. Kvalitní lidé se do justice shání velice těžko. Vítáme každou posilu a neradi je ztrácíme. Zájem o práci ale je, vždyť jde o státní službu. Jen ty platy by, vzhledem k obrovské administrativě mohly být lepší. Bohužel nejsme soukromý sektor a některé zaměstnance to odradí. I tady bych jim přál změnu k lepšímu.

Prozraďte, jaké máte plány?

Je to prosté. Zůstanu tady dál, jen ve funkci řadového soudce.

Uvolní se vám trochu ruce? Budete mít víc času na koníčky?

Očekávám, že budu mít víc času na spisy. Také mě, jako soudce čeká víc věcí k rozhodování. Odpadnou ale problémy, které přináší denní chod soudu. Tedy bude víc času, ale také víc těch spisů (smích). Volným prostorem pro koníčky si ale nejsem jistý. Na zahradničení a chalupaření zbývá jen dovolená.

Přejeme hodně štěstí v další práci a děkujeme za rozhovor. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář