Každý Prostějovan odevzdal bezmála 4 kilogramy vysloužilých spotřebičů

Každý Prostějovan odevzdal bezmála 4 kilogramy vysloužilých spotřebičů
ilustrační foto osvědčení

Město Prostějov se může za rok 2020 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 172,16 t.  Na každého obyvatele tak připadá 3,94 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že za rok 2020 došlo k úspoře produkce CO2 o 2 054,53 tun. Víte,  olik smrků pohltí stejné množství CO2? 791 kusů!

Nebylo nutné vytěžit 100 931,49 litrů ropy - z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 3775krát.

Došlo také k úspoře 1 039 008,99 kWh energie - asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 1 039 009krát.

Podařilo se recyklovat 99 028,53 kg železa - toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 4 059 kusů nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 3 495,30 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 621 387 1€ mincí, nebo 4 317,86 kg hliníku, který by stačil na výrobu 28 7858 plechovek o objemu 0,33 l.

„Děkujeme lidem v Prostějově za sběr starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci,“ vzkazuje Elektrowin. (rd)

 

Komentáře

Když už ekologická sekta ukazuje svá svatá telata a oltářní předměty - jde jen o lež. Největší pomoc přírodě by bylo, aby životnost elektroniky byla mnohem delší. Ale tam se ekologisté neodváží.

Kdyby ekologové nebyli pokrytci, a mysleli to s ochranou přírody a planety vážně, tak prosadí pětiletou záruku na elektrospotřebiče. To ušetří mnohem více CO2, uhlíkové stopy - a dalších ukazatelů ála svaté tele.

Ovšem to by museli v první řadě zrušit kurvítko zvané "bezolovnaté pájka", která způsobuje četné poruchy elektroniky. Jak moc tato věc způsobuje předčasné selhání elektorniky snad dokumentuje i fakt, že ani EU neměla odvahu tento nesmysl zavést do automobilní, letecké a zdravotnické elektroniky - jinak by bylo toto "ekologické" rozhodnutí lemováno statisíci mrtvol.

Poslat nový komentář