Zdravého půlročního chlapce našli v olomouckém babyboxu

Zdravého půlročního chlapce našli v olomouckém babyboxu
ilustrační foto

Do babyboxu v areálu Fakultní nemocnice Olomouc někdo v pondělí krátce po deváté večer odložil zhruba půlročního chlapce. Dítě je podle lékařů v pořádku a bez známek fyzického strádání. V babyboxu nebyly nalezeny žádné doklady ani dopis, který by naznačil, odkud chlapec je.

Malého chlapce personál olomouckého novorozeneckého oddělení ze schránky vyzvedl po několika minutách. Na jeho přítomnost jej upozornila přibližně deset minut po deváté hodině večerní zvuková a světelná signalizace. "Chlapec byl čistě oblečený, lehce vystrašený, nejevil ale známky hladu ani jiného fyzického strádání, což potvrdil i lékař, který jej vyšetřoval," informoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Podle odborníků je dítě přibližně šest měsíců staré. "Tomášek, jak mu začaly sestry na novorozeneckém oddělení říkat, byl právě vzhledem k věku přeložen na kojenecké oddělení dětské kliniky, kde o něj nyní pečují. Trápí jej pouze lehká rýma, jinak je podle odborníků zdravotně zcela v pořádku," dodal mluvčí. Nyní se stal optrovníkem chlapce olomoucký Magistrát, který požádá soud o rozhodnutí o dalším umístění dítěte, pokud bude jeho zdravotní stav bezproblémový. Tomášek je čtvrtým dítětem odloženým do babyboxu v areálu olomoucké fakultní nemocnice. V roce 2007 v něm nemocniční personál našel několik hodin starého chlapečka, o rok později asi dvě hodiny starou holčičku a naposledy loni v listopadu asi rok a půl starého chlapce. Babybox byl do FNOL instalován před šesti lety jako třetí takové zařízení v ČR. Je přístupný z vnější strany budovy porodnice a ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se uvnitř vyhřívání a ventilace. Současně je alarmem upozorněn zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. V babyboxech umístěných po celé České republice se do dnešní doby našlo celkem 76 dětí. V Olomouckém kraji jsou umístěny celkem tři z těchto zařízení, a to v Olomouci, Šumerku a Přerově.(bat)

Poslat nový komentář