Co rok 2012 dal...

Co rok 2012 dal...
ilustrační foto

LEDEN

V Praze – Bubenči odkryli archeologové nejstarší doklad orby v českých zemích ze čtvrtého tisícíletí před naším letopočtem. V ulici Ve Struhách našli také doklady kontinuálního osídlení od neolitického období až po raný středověk. Představitelé Prostějova podepsali smlouvu na centrální pojištění majetku, odpovědnosti a vozidel města včetně příspěvkových organizací s vítězem výběrového řízení – Českou podnikatelskou pojišťovnou.

O kalendář Prostějovských osobností na rok 2012, který vydal Okrašlovací spolek ve spolupráci se Státním okresním archivem v Prostějově byl takový zájem, že se musel zajistit dotisk dalších pár desítek kusů. Největší radost z toho měla předsedkyně spolku Milada Sokolová.

ÚNOR

Evropu včetně Česka zasáhly silné mrazy, kdy teplota klesla k mínus 30 stupňům Celsia. Během dvou týdnů arktické zimy umrzlo v naší zemi 23 lidí, v celé Evropě dosáhl počet obětí tří stovek. Papež Benedikt XVI. jmenoval na zasedání dvou set kardinálů ve vatikánské bazilice svatého Petra Dominika Duku kardinálem.

BŘEZEN

Vladimír Putin byl potřetí zvolen ruským prezidentem, na Slovensku vyhráli předčasné parlamentní volby sociální demokraté Roberta Fica a v Praze demonstrovaly tisíce nespokojených lidí proti klíčovým reformám vlády. Prostějov se dne 12. března stal statutárním městem.

DUBEN

Šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta odešel od soudu s osmnáctiměsíční podmínkou za uplácení stranických kolegů, krátce poté se nejmenší vládní strana VV rozštěpila a Karolína Peake založila nové uskupení LIDEM. V pražské aukci se prodal obraz Františka Kupky Tvar modré za 55,750 milionu korun. Stal se tak celosvětově nejdražším dílem českého umění prodaným v aukci. Ministerstvo kultury prohlásilo areál střední odborné školy průmyslové a Středního odborného učiliště strojírenského v Lidické ulici kulturní památkou.

Protesty proti vládě stále pokračovaly a Praha zažila největší demonstraci od sametové revoluce. Na Václavské náměstí přišlo skoro 100 tisíc nespokojených lidí.

KVĚTEN

Maturanti si stěžovali na příliš těžké zkoušky z matematiky a na to, že na vypracování úkolů měli málo času. Zastal se jich ředitel prestižních gymnázií PORG Václav Klaus mladší. Řekl, že test by na jedničku složil jen Bůh. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že ukončí projekt elektronických zdravotních knížek IZIP, do něhož VZP investovala 2 miliardy korun.

Kolem zdravotních knížek se hodně diskutovalo, původně dobrá myšlenka nenašla u nás uplatnění ani pochopení. To by ještě nebylo ani tak nejhorší, jenže špatný projekt umožnil vytáhnout ze systému pár set milionů korun, které skončily na kontech v zahraničí. Prý se dokonce ví, kdo dál konta „obhospodařoval“, ale kde není žalobce, není soudce. Pevně věřím, že se žalobce brzy najde. Na soukromých kontech totiž skončily peníze nás všech. Policie zadržela středočeského hejtmana Davida Ratha a obnivila ho z korupce. Že by to byl začátek opravdu bezkorupčních časů...?

ČERVEN

Britská královna oslavila 60 let své vlády a ve věku 58 let zemřel hematolog Vladimír Koza, který byl světově uznávaným lékařem a odborníkem na transplantace kostní dřeně. V roce 1991 provedl první transplantaci u nás a založil registr dárců. V Chorvatsku na dálnici havaroval autobus s českými turisty. Zahynulo osm lidí, dalších 43 bylo zraněno. Příčinou nehody byl zřejmě mikrospánek řidiče brněnské cestovky. V závěru měsíce prezident Václav Klaus nečekaně odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Pospíšil patřil k oblíbeným politikům a byl zřejmě prvním (a asi na dlouhou dobu jediným ministrem), proti jehož odvolání lidé protestovali.

ČERVENEC

Ve Vladivostoku zprovoznili nejdelší závěsný most na světě s délkou rozpětí 1 104 metrů a v Londýně otevřeli nejvyšší budovu v Evropě – mrakodrap přezdívaný The Shard sahá do výšky 310 metrů. V Česku spustilo ministerstvo dopravy nový centrální registr vozidel. Systém však fungoval jen s obtížemi. Ministr Pavel Dobeš sice tvrdil, že pokud do týdne registr nebude stoprocentně fungovat, odstoupí. Což samozřejmě neudělal. Vydržel až do konce roku... Sněmovna vydala k trestnímu stíhání exministryni obrany Vlastu Parkanovou kvůli nákupu letounů CASA.Velkým zastáncem Parkanové se stal Miroslav Kalousek, nicméně je neoddiskutovatelné, že s nákupem nebylo vše v pořádku. Jako tehdejší hlava ministerstva za to Vlastra Parkanová nese odpovědnost.

SRPEN

Na povrchu planety Mars přistála 6. srpna americká pojízdná laboratoř Mars Laboratory nazvaná Curiosity. Po několika týdnech našla oblázky, které vědci považují za důkaz, že na Marsu kdysi mohla být tekoucí voda, tedy podmínky vhodné pro vznik života.

Nahoru – dolů – to je život. Velký úspěch vesmírného programu USA trochu zastínila smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel 25. srpna jeden z nejslavnějších astronautů historie Neil Armstrong, velitel kosmické lodi Apollo 11. Byl prvním pozemšťanem, jehož noha se dotkla povrchu Měsíce.

V polovině srpna moskevský soud vyměřil třem členkám ruské punkové formace Pussy Riot dvouletý trest odnětí svobody za výtržnictví, jehož se měly dopustit, když v pravoslavném chrámu zpívaly píseň proti prezidentu Putinovi. Dvě odsouzené byly v říjnu poslány do trestaneckých kolonií, třetí členka nakonec vyvázla s podmínkou.

Odsouzení zpěvaček znamenalo obrovskou ránu svobodě slova v Rusku a vyvolalo vlnu nevole a protestů na celém světě.

ZÁŘÍ

Dne 6. září vypukla v Česku metanolová aféra. V Havířově zemřeli starší manželé po požití pančovaného alkoholu. Série úmrtí pak pokračovala, 14. září vyhlásil ministr zdravotnictví prohibici, která trvala dva týdny. Policie obvinila několik lidí a vyšetřování ukázalo na dva muže, kteří měli alkohol obsahující smrtící podíl metanolu namíchat a distribuovat. Podle vyšetřovatelů jsou ještě tisíce litrů jedovatého alkoholu mezi lidmi. Počet obětí dosáhl čísla 38. V Praze bylo otevřeno sídlo Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA), jejímž hlavním úkolem je koordinace vzniku evropského vesmírného programu Galileo, který by měl být ekvivalentem amerického navigačního systému GPS. Den před svými osmdesátinami zemřel 12. září herec Radoslav Brzobohatý. Jeho vdova prohlásila, že si nepřeje, aby se pohřbu zůčastnily naše politické špičky. V Chrastavě zaútočil na Václava Klause šestadvacetiletý muž. Střílel z plastové pistole a prezidenta nijak zvlášť nezranil. Kvůli incidentu však rezignoval šéf prezidentské ochranky, která střelce klidně nechala odejít z místa činu. Bezprostředně poté pan prezident označil „útok“ na svou osobu za atentát.

ŘÍJEN

Kvůli korupční aféře svého náměstka podal demisi ministr práce a sociálních věcí Drábek, letiště v Praze Ruzyni nese od 5. října jméno Václava Havla a Evropská unie získala Nobelovu cenu za mír za svou roli při sjednocování kontinentu. Krajské volby skončily výrazným úspěchem levicových stran a porážkou pravice jako takové, komunisté mají i post krajského hejtmana a v senátních volbách levice poprvé získala ústavní většinu 49 hlasů.

LISTOPAD

Čeští archeologové objevili v Egyptě poblíž Káhiry hrob princezny Šert Nepti z páté dynastie, tedy z období 2500 – 2350 let před naším letopočtem a Barack Obama obhájil prezidentský post v USA na další čtyři roky. Vláda prosadila daňový balíček, který počítá se zvýšením DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Schválit nepopulární opatření pomohl koalici nový poslanec za ODS Pekárek, nepravomocně odsouzený za korupci. Krátce po hlasování se ODS od Pekárka distancovala a vyzvala ho k odchodu ze strany i ze Sněmovny. Pan Pekárek však poslancem zůstal. Sněmovna schválila církevní restituce. Církve a náboženská společenství dostanou svůj někdejší majetek v hodnotě 75 miliard a finanční odškodnění 59 miliard korun. Proti způsobu výplaty a výpočtům majetku je většina obyvatel země, přesto si vláda prosadila svou.

PROSINEC

Premiér Nečas vyměnil tři ministry. Obranu svěřil Karolině Peake, která ve funkci vydržela rekordně krátkou dobu – pouhých osm dní. Ministerstvo vnitra pustilo k prezidenstkým volbám osm z dvacítky kandidátů. Kvůli nedostatkům v petičních arších vyřadilo šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou, ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamuru. Následně nejvyšší správní soud vrátil do hry Janu Bobošíkovou. Senátor Okamura podal proti vyřazení z přímé volby ústavní stížnost.

Odvolací soud potvrdil Romanu Pekárkovi trest odnění svobody na 5 let, takže ve sněmovně hlasuje poslanec, který čeká na nástup k výkonu trestu. Konec světa, jež měl nastat podle některých výkladů mayského kalendáře 21. prosince, se nekonal, a tak můžeme směle vykročit do roku 2013.

Olga Katolická

Poslat nový komentář