Ministr Kuba navštívil Olomoucký kraj, debatoval o exportu i technickém vzdělávání

Ministr Kuba navštívil Olomoucký kraj, debatoval o exportu i technickém vzdělávání
Ministr průmyslu a obchodu na návštěvě Olomouckého kraje. Zleva: Ing. Petr Krill, Ministr Martin Kuba, generální ředitel Pramet Tools Ing. Petr Beneš, MBA (zdroj: MPO)

Začátkem nového roku pokračoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v pracovních cestách po českých regionech. V pondělí 7. ledna proto zavítal na Olomoucko. Na programu měl již tradičně setkání se zástupci tamních podniků, zaměstnanců či představiteli samospráv. Cílem jednodenní cesty ministra byla podpora celkového rozvoje Olomouckého kraje.

Plánovaná pondělní návštěva na Olomoucku začala v šumperské firmě Pramet Tools. Jde o tradičního českého dodavatele výrobků pro soustružení, frézování, vrtání a upínání. Ministr Kuba si prohlédl zázemí a provoz firmy a zajímal se výrobu. V podobném duchu se nesla i návštěva přerovské společnosti Meopta, která je světovým výrobcem optiky specializující se na optické, optomechanické a optoelektronické systémy.

"Firmy, které jsem navštívil, jsou na velmi dobré úrovni. Jsem rád, že jde o konkurenceschopné podniky, kterým se daří prorazit i na zahraničních trzích," konstatoval Kuba na adresu obou zmíněných společností. "Jejich společným problémem je však oblast technického vzdělávání, tedy nedostatek pracovníků vzdělaných v technických oborech," pojmenoval ministr bolestivé místo českého průmyslu.

Odpoledne čekalo Kubu setkání s podnikateli z regionu v Olomouci. Zástupce soukromého sektoru nejvíce zajímala podpora exportu ze strany státu, stejně jako otázka představené podpory technického školství. Debata se vedla také o podmínkách a problematice podnikání v kraji. Ministr Kuba v této souvislosti seznámil podnikatele se svými plány na podporu českého vývozu vyplývající z exportní strategie. Zároveň připomenul současný trend v ČR i ve světě spočívající v posilování konkurenceschopnosti, které musí být cílem všech českých podniků.

Následně zástupcům firem představil opatření na podporu technického vzdělávání, která připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a Ministerstvem školství, a o kterých chce ministr Kuba jednat s ministrem financí. V podvečer následovalo setkání se starosty místních obcí a zástupci veřejné správy olomouckého regionu. Na závěr jednodenní cesty po kraji se Kuba zúčastnil setkání s místními členy ODS.

(zkl)

Poslat nový komentář