Dávejte pozor! Namrzlé chodníky poslaly do nemocnice již dvanáct lidí

Dávejte pozor! Namrzlé chodníky poslaly do nemocnice již dvanáct lidí
ilustrační foto

S mrazivým počasím přibylo práce lékařům ortopedického oddělení prostějovské nemocnice, která je členem skupiny AGEL. Od rána zde hospitalizovali už dvanáct pacientů s těžkými úrazy horních i dolních končetin, způsobenými pády na zledovatělém povrchu. Čtyři pacienti už museli být operováni, další čtyři operace čeká. Lékaři proto varují zejména seniory, aby byli opatrní při chůzi na namrzlém povrchu a vycházeli pouze v nezbytně nutných situacích. Právě jim mohou pády způsobit těžká zranění.

Plné ruce práce měli také lékaři chirurgických ambulancí. Už od včerejšího dne je téměř nepřetržitě plná zraněných pacientů. Jen dnes lékaři ošetřili asi 40 zlomenin jak horních, tak dolních končetin. Jen pro srovnání, v jiné dny ošetří během dne maximálně tři zlomeniny. Počet pacientů se zlomeninami tak vzrostl víc než desetinásobně.

Na ortopedickém oddělení leží v současné chvíli celkem 12 pacientů. Převážně se jedná o pacienty starší šedesát let s komplikovanými zlomeninami. Lékaři už dnes operovali tři zlomeniny bérce, zlomeninu stehenní kosti i zlomeniny kotníku. Apelují proto zejména na starší lidi, kterým by pády mohly způsobit těžká zranění, aby vycházeli pouze, bude-li to nezbytně nutné, a aby při chůzi na namrzlém povrchu byli víc než opatrní.

Na vině bývá podle lékařů kromě kluzkých chodníků mnohdy také špatně zvolená obuv. Zejména senioři v takovémto počasí obuv často podceňují. S botami bez kvalitní protiskluzové podrážky je riziko pádu samozřejmě mnohem vyšší. Lidé by se měli vyhnout hladkým podrážkám i podpatkům. Pomoci mohou i kvalitní ponožky, které noze poskytnou dobrou oporu.

(red)

Poslat nový komentář