Co týden dal (21.- 27. 1.)

Miloš Zeman, ilustrační foto
Miloš Zeman, ilustrační foto

Celý uplynulý týden naši zemi ovládaly volby. V posledních dnech před historicky první přímou volbou hlavy státu předvolební kampaň značně přiostřila a národ se rozdělil na příznivce jednoho či druhého kandidáta. Nicméně od včerejšího odpoledne je jasno a na hradě zasedne Miloš Zeman. Ten na Prostějovsku získal výraznou podporu.

Miloš Zeman zvítězil ve všech obcích okresu kromě Haček. Tam dalo 37 voličů svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi a stejný počet lístků v urně nesl jméno Miloše Zemana. Za celý prostějovský region získal Miloš Zeman 66,99 %, to je 35 436 hlasů. Účast na Prostějovsku ve druhém kole byla 59,58 %, což je pouze o 1,22 procentního bodu méně, než v prvním kole. V několika obcích dokonce přišlo víc voličů než před týdnem. Největší rozdíl zaznamenali v Ludmírově a v Němčicích, kde v druhém kole shodně volilo o 14 občanů víc než v kole prvním. O třináct lidí víc přišlo k volebním urnám ve druhém kole v Obědkovicích a v Klopotovicích, o deset lidí ve Stražisku, o devět ve Skřípově, o sedm v Brodku u Prostějova a o šest v Pavlovicích, v dalších šesti obcích byla účast ve druhém kole vyšší od pěti do jednoho občana, ve dvou obcích byla sice vyšší procentuálně, ale ve skutečnosti volilo méně lidí, neboť tam došlo k úbytku voličů. V celém Olomouckém kraji volilo ve druhém kole prezidenstkých voleb 58,60 % oprávněných voličů (v 1. kole 60,14 %), Miloši Zemanovi dalo hlas 63,26 % voličů. Se svou účastí 59,58 % dokázali lidé na Prostějovsku svou vysokou občanskou zodpovědnost, neboť jde o nejvyšší účast ze všech regionů Olomouckého kraje (Na Olomoucku byla účast 59,45 %, na Šumpersku 58,26 %, na Přerovsku 58,23 a Jesenicku nejméně - 53,44 %).

Včera večer sice ještě na sociálních sítích vládl smutek z tábora příznivců Karla Schwarzenberga, ale situace se začala brzy zklidňovat. Ve svém prvním veřejném projevu v televizi dal nový prezident jasně najevo, že bude mnohem aktivnější, než prezident současný, alespoň co se týká jeho spolupráce se sněmovnou a senátem. Takže – uvidíme.

Olga Katolická

Poslat nový komentář