Krajští zastupitelé schválili pomoc jesenické nemocnici

Krajští zastupitelé schválili pomoc jesenické nemocnici
Jednání krajského zastupitelstva - ilustrační obrázek

Krajské zastupitelstvo schválilo na svém posledním zasedání podporu sportovním (11,65 milionu) i kulturním organizacím (21,27 milionu) i jednotkám dobrovolných hasičů (5 milionů) a poslalo peníze také některým knihovnám (9 milionů).

Řešilo však i řadu dalších bodů, ty nejzásadnější souvisely s evropskými projekty. Kraj chce do dalších dvou let rozběhnout 51 projektů, které již schválilo zastupitelstvo na svých předchozích zasedáních. Celkem do nich hodlá poslat 518 milionů korun a dalšími 112 miliony hodlá financovat čtyři zcela nové projekty. Na evropské projekty a provozní výdaje pak zastupitelé schválili Radě třistamilionový revolvingový úvěr u České spořitelny.Právě jeho neuvedení v rozpočtovém výhledu kraje na další dva roky bylo tématem příspěvky zastupitele ODS Ivana Kosatíka, na jehož žádost bude nyní nově do výhledu doplněn. Rozpočtový výhled na roky 2014-2015 počítá s mírným nárůstem příjmů a poklesem výdajů, zejména provoz, ale i dopravní obslužnost a sociální služby. V oblastech, které rozdělovaly peníze sportovním a kulturním aktivitám, se ozvali zástupci opozice Marian Jurečka (Koalice pro Olomoucký kraj) a Markéta Záleská (ODS), kteří apelovali na větší podporu pro mládežnické aktivity, včetně těch s výchovným aspektem (jako Skaut). Předsedkyně zastupitelského klubu ODS zároveň vyzvala k větší diskusi nad těmito materiály v komisích kraje. Tento požadavek byl již druhým takovým, u bodu o podpoře Významných projektů upozornila zastupitelka za TOP 09 Jitka Chalánková, že dotace o celkové výši zhruba 10 milionů neprošla finančním výborem.

Přerovské letiště a nemocnice v Jeseníku

Zásadními body jednání bylo Letiště v Přerově a nemocnice v Jeseníku. Hejtman Jiří rozbořil informoval zastupitele o tom, o čem jsme již psali, tedy, že letiště v Bochoři zůstane v provozu i po konci roku 2013 a bude na něm působit Letecké opravny Malešice (LOM) Praha. Odchod armády z letiště bude podle Rozbořila znamenat propuštění 730 zaměstnanců, zhruba stovku by však měl zaměstnat právě LOM a další pracovníci by měli s rozvojem jejich aktivit přibývat. O další roli Regionálního letiště Přerov, společné akciové společnosti Olomouckého a Zlínského kraje a statutárního města Přerova, se bude teprve jednat. Náměstek pro zdravotnictví Michael Fischer v závěr jednání vystoupil s aktuální informací ohledně dalšího působení nemocnice v Jeseníku. Seznámil zastupitele s žádostí nemocnice na fond Česko-švýcarské spolupráce, který byl úspěšný a bude pro jedinou nemocnici na severu kraje znamenat dotaci více než 20 milionů korun na péči o seniory a následnou péči. Z této částky uhradí švýcarská strana 85%, a to díky zapojení dvou veřejnoprávních subjektů do financování – Olomouckého kraje ve výši 2 milionů korun a Sdružení obcí a měst Jesenicka s 1 milionem. Peníze na kofinancování kraj najde v přebytku hospodaření z letošního rozpočtu.(zkl)

Poslat nový komentář