Olomouc má farmářské trhy, Prostějov zase svou trhovou sobotu

Olomouc má farmářské trhy, Prostějov zase svou trhovou sobotu
ilustrační foto
Další fotky: 
Olomouc má farmářské trhy, Prostějov zase svou trhovou sobotu

V sobotu, která je nejnavštěvovanějším  trhovým dnem v Prostějově, pršelo. Přesto bylo na tržnici plno nakupujících. Nejvíc se prodávaly přísady a sazenice balkonových květin.

 

„Já jsem přišla jen pro brambory, jinak jsem nakupovala včera v Olomouci na Hanáckých farmářských trzích,“ prozradila mi mladá maminka. „Kvůli dětem se snažím kupovat zdravé věci, BIO a tak,“ dodala s tím, že na trzích nakoupila domácí med, nějaké bylinky do truhlíku a BIO zeleninu.

 

Hanácké farmářské trhy v Olomouci vstoupily letos do své třetí sezony. Najdete tam skutečně bohatý sortiment nejen zeleniny, ale i potravin a různých produktů, domácího pečiva či uzeniny. Konají se vždy první a poslední sobotu v měsíci a mezitím každý pátek. Informace o prodejcích a zboží či o tématickém zaměření trhů najdete na internetu, stačí dát do vyhledavače Hanácké farmářské trhy, Olomouc. Na stránkách se pak můžete zaregistrovat a těšit se na aktuální informace až domů.

 

Pvnovinky zajímalo, zda by podobné akce našly své příznivce i v Prostějově. Podle prodejců na tržnici zde však v podstatě farmářské trhy existují už několik let. „Podívejte, prodávat přísadu a zeleninu do města jezdil už můj děda, ten prodej zde má tradici. A dnes to zdaleka není jen zelenina a ovoce. Jezdí sem paní Zelenská s ovčími sýry ze své farmy Rozinka v Čelechovicích, támhle prodávají domácí vajíčka a vedle med, minule tu byla paní se sirupy s rakytníkem a brusinkami,“ vypočítával prodejce. Museli jsme mu dát za pravdu, protože  kromě vyjmenovaného jsme  našli stánek, kde šlo na odbyt domácí kysané zelí a salát z něj (mimochodem vynikající a strašně zdravý), jiný, kde nabízeli vyloupaná ořechová jádra a kousek dál zase krásné sazenice majoránky, bazalky a tymiánu.

 

„Sobotní trhy jsou folklorem naší rodiny.  Chodili jsme sem s manželem pravidelně, když byly děti malé i odrostlejší, chodíme sem i dnes, kdy už jsou z domu,“ řekla pro Pvnovinky paní Marie, která už je v důchodu.  „Pokud chce někdo nějakou specialitu, není problém do Olomouce zajet. Byla jsem se tam podívat a našla jsem pár prodejců z našeho regionu, dokonce i jednoho řezníka z Prostějova. Ale já většinou všechno, co potřebuji, najdu v sobotu na tržnici. Nedám na ni dopustit,“ dodala paní Marie.

 

Olga Katolická

 

Poslat nový komentář