Naše město obkrouží zelený prstenec stromů

Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
ilustrační foto
Další fotky: 
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů
Naše město obkrouží zelený prstenec stromů

 

Jeden a půl milionu korun. Zhruba tolik dá letos radnice na výsadbu zeleně. A už to začíná být vidět.

 

„Koukni, jak krásně vypadají mladé stromky na Okružní a na nové spojce ke Krasické ulici,“ pochvalovala si paní Marie, která bydlí v ulici Boženy Němcové a „zelený prstenec“, který už pomalu roste kolem jižní části města, má z okna jako na dlani.

 

„Tento rok na jaře jsme vysadili už přibližně 270 stromů,“ potvrdila náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Lokalit, kde se už nové stromy zelenají, není málo. Kromě uvedené jižní spojky například Floriánské náměstí, Olomoucká ulice, Náměstí odboje, Mathonova u parkoviště, Sladkovského, Husovo náměstí, další výsadba je ve Vrahovicích, v Brněnské a Tylově ulici, v Žešově u hřbitova, na Sídlišti svobody, v Dolní, v Sádkách, v Krokově ulici či u místního nádraží a na sídlišti E. Valenty. Největší ohlas vzbudily kvetoucí magnólie v Tylově ulici. „Ty jsou nádherné, taky by se mi před domem líbily, jenže u nás vysadili stromky, které vůbec neznám,“ posteskla si obyvatelka z Krokovy ulice, ale vzápětí dodala, že i tak je plocha, kterou dříve hyzdily přerostlé jalovce, nyní hezká.

 

„Na zmíněných místech jsme vysadili především magnolie, javory, lípy, pavlonie, vrby, akáty a břízy. Dále budeme ještě letos upravovat zeleň především v Kostelecké ulici a v okolí opraveného zámku,“ dodala Ivana Hemerková. Touto výsadbou chce město nahradit zeleň, která musela být ze zdravotních nebo bezpečnostních důvodů vykácena. Každoročně totiž probíhá kontrola zdravotního stavu stromů ve městě.

 

Pro letošní rok obdrželo město také dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 1 milion korun na akce Revitalizace školních zahrad, Regenerace zeleně vybraných lokalit města Prostějova – II. etapa a na akci Rozšíření botanické zahrady. „Právě díky dotacím docílíme dalšího rozšíření a obnovení zeleně v našem městě,“ uzavírá náměstkyně Hemerková.

 

Olga Katolická

 

VYSAZENÉ A VYKÁCENÉ STROMY OD ROKU 2009 do jara 2013

 

 

Rok     výsadba    vykácené     náklady v Kč

 

2009        211           302                 811 202,00

2010        290           415              1 021 062,00

2011        326           330                 750 000,00

2012        244           247                 764 000,00

2013        270           249              1 452 000,00

 

 

 

Poslat nový komentář