Co týden dal (15. - 21. 7.)

Co týden dal (15. - 21. 7.)
ilustrační foto

Česko zažilo nejsušší týden za posledních šedesát let. Kvůli extrémnímu suchu hrozí nebezpečí požárů, meteorologové rozšířili varování na celé území Česka a výstraha platí do odvolání. Do středy prý nebude pršet, od pátku do neděle bude až 35 stupňů Celsia.

Takové teploty už nesnáším, my starší - zatáhněme žaluzie a pokud možno, ven vůbec nevycházejme. A nezapomeňme na vodu - hodně pijme...

 

Rozpuštění Sněmovny a předčasné volby ČSSD neprosadila. Pro hlasovalo „jen“ 96 poslanců ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Kromě nich tento návrh podpořili nezařazení poslanci Kristýna Kočí, Josef Dobeš, Michal Doktor, Jiří Paroubek a Radim Fiala.

V podstatě se to dalo čekat...

Úspory a šetření v nemocnicích mají další reálné dopady. Lékaři a sestry si stěžují na nekvalitní pomůcky. Například rukavice, které praskají, nebo nekvalitní roztřepené jehly, které bolestivěji pronikají tkání a mohou pacientům trhat žíly.

No jo, už moje babička říkala, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat laciné věci. Plyne z toho jedno – šetření za každou cenu se nakonec prodraží...

Generální ředitel České televize Petr Dvořák prý dostane za loňský rok odměnu v plné výši. Tedy 2,3 milionu korun. Jeho měsíční plat činí 230 tisíc a odměnu dostane za splnění dvanácti kritérií, z nichž jedno je, že podíl ČT na diváckém trhu neklesne pod 30 procent. Hrubá mzda zaměstnanců České televize byla v roce 2012 36 797 korun.

Což o to, každý je hoden mzdy své a já jsem člověk, jemuž je jakákoli forma závisti cizí. Dvoumilionová odměna pro pana ředitele by mi nevadila, kdyby šlo o ředitele komerční televize, nikoli veřejnoprávní, které já měsíčně musím povinně posílat 135 korun, i kdybych na ni vůbec nekoukala...

Rozhodnutí nejvyššího soudu o imunitě exposlanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře je velkým zklamáním pro spolutvůrce ústavy. Např. bývalý soudce Miloslav Výborný a bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda míní, že se imunita vztahuje jen na výroky poslanců. Podle nich ji soudci Nejvyššího soudu nebezpečně rozšířili i na politické obchody. Navíc nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zřejmě zruší trestní stíhání exposlanců ODS. Všichni byli v uplynulém týdnu propuštěni z vazby. Ta skončila i pro bývalou šéfku Nečasovy kanceláře Janu Nagyovou, někdejšího náčelníka Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka a zpravodajce Jana Pohůnka. Na hlavu olomouckého vrchního státního zástupce Ivana Ištvana se ihned strhla lavina kritiky.

Celá záležitost vyvolala obrovské diskuse odborné i laické veřejnosti. Zatímco politici vlády v demisi se plácají po ramenou, druzí se bouří s tím, že kdyby se místo trafiky za vzdání se poslaneckého mandátu nabídly peníze, nikdo by nepochyboval, že jde o korupci. Další právník zase vysvětluje, že sice můžeme diskutovat o tom, zda je to morální, ale protiprávní to není. Nejsem ani právník, ani politolog. Ale vadí mi, že kupčení a korupce se stalo něčím, co je v politice prostě normální. A v té české obzvlášť. A vadí mi, že morální kredity dostávají, tak říkajíc, na prdel. Jaké morální zásady bude mít dnešní mládež, když tohle sleduje...

Závěr tohoto týdne byl tragický. V pátek zemřelo na silnicích šest lidí, v sobotu dalších pět. Pátek 19. července byl dokonce nejhorším dnem v letošních policejních statistikách. V neděli došlo k dalším nehodám a od pátečního odpoledne zemřelo při nehodách nejméně 12 lidí.

Ať je ten příští týden příznivější...

Olga Katolická

 

 

Poslat nový komentář