Dnes je 16. duben. Den dobrých skutků

Dnes je 16. duben.  Den dobrých skutků
Foto plakát

Tento svátek založila v roce 2007 v Izraeli podnikatelka a filantropka Shari Arison prostřednictvím neziskové organizace, která spojuje lidi, kteří chtějí být dobrovolníky s organizacemi, které potřebují pomoc. V roce 2011 se pak tento den stal celosvětovým a od té doby se miliony lidí a tisíce organizací z více než 100 zemí každoročně spojují k dobrovolnictví ve smyslu #DoGood…

Good Deeds Day je tak dnes globálním hnutím lidí a organizací, které se věnují každodennímu konání dobra. Síť dobrovolníků, kteří se rozhodnou organizovat akce, zlepšovat naše komunity a sdílet zdroje a inspiraci – to vše je založeno na jednoduché myšlence, že každý člověk může udělat něco dobrého, ve velkém nebo i v malém měřítku, zlepšit životy ostatních (samosebou i ten vlastní) a pozitivně změnit svět.

Možná je to je náhoda a možná že ne, ale ve stejném roce, kdy byl založen Den dobrých skutků, spatřil světlo světa také krém na ruce i tělo Charity Pot od Lush. Účelem jeho prodeje je získávání finančních prostředků pro malé charitativní organizace, aktivisty a další rozmanité dobročinné projekty. 100% ceny každého prodaného Charity Pot všech variant produktu (mínus daň) totiž putuje do fondu, ze kterého jsou financovány projekty, na kterých záleží – práce nadšených lidí po celém světě v předních liniích boje za pozitivní změny a působících v oblasti ochrany zvířat, lidských práv a životního prostředí. Během 15 let jeho existence bylo díky zákazníkům prostřednictvím tohoto „štědrého kelímku“ vybráno přes 65 milionů liber (cca 1,9 miliardy Kč!) pro více než 13 700 neziskových organizací a projektů po celém světě. U nás v ČR byl představen Charity Pot na jaře roku 2014, v roce 2020 pak Lush představil také nahatou – bezobalovou – verzi krému, Charity Pot Coin (50 Kč) - i z jeho prodeje putuje výtěžek do fondu. ,,Charity Pot vnímáme jako speciální spolupráci s našimi zákazníky - společnost Lush věnuje svůj čas a suroviny, takže když si zákazník koupí Charity Pot, všechny peníze (po odečtení DPH) mohou jít přímo na pomoc dobré věci. Většina grantů Charity Pot je přidělována malým lokálním občanským skupinám a sdružením, které jsou provozovány výhradně nebo převážně dobrovolníky", říká Jakub Skřivánek, který má projekt Charity Pot v ČR na starost.

Díky podpoře z Charity Pot vznikl u nás i unikátní EKOkalendář, jehož cílem je seznámit nejširší veřejnost, a především školní mládež s jednotlivými dny/svátky na ochranu životního prostředí a ohrožených druhů zvířat (celkem přes 180 svátků!). A v neposlední řadě také zapojit jednotlivce, ale i firmy a organizace do aktivit, které se k jednotlivým dnům váží. „Díky EKOtipům na každý den chceme motivovat ke konkrétním krokům, které může každý z nás pro ochranu životního prostředí osobně udělat", doplnil Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko, který stojí za vznikem EKOkalendáře v loňském roce a který také každoročně zapojuje statisíce dobrovolníků do uklízení černých skládek a nepořádku vůbec.

Koho Lush Charity Pot podpořili v ČR republice se dozvíte na https://www.lush.com/cz/cs/a/charity-pot-donations. Máte tip na vhodnou organizaci, která by u nás mohla příspěvek žádat? Doporučte nás organizaci nebo napište Charity Pot Koordinátorovi Jakubu Skřivánkovi přímo do LUSH na adresu charitypot@lush.cz. (red)

Poslat nový komentář