Koupání na jezerech v Tovačově? Povoleno jen někde

Koupání na jezerech v Tovačově? Povoleno jen někde
ilustrační foto

 

Pohrdáte koupališti a raději vyhledáte přírodní vodní plochu? Tak asi stejně jako řada dalších občas zamíříte na Donbas, jezera u Tovačova. Jenže pozor, koupat se v nich je jednak na vlatní nebezpečí, druhak v podstatě zakázáno. PvNovinky přináší mapu jezer i s popsekm, jakému účelu slouží. Dočtete se rovněž, kde se můžete bez obav z postihu vykoupat.  

Tovačovská jezera

Tovačovská jezera začala vznikat v padesátých letech minulého století jako zatopená plocha po těžbě stěrkopísku .

Jezera se nachází jihovýchodně od města Tovačov, nedaleko soutoku řek Moravy s Bečvou. Celková výměra jezer činí cca 330 ha a každým rokem se zvětšuje. Název Donbas vznikl v minulosti podle názvu jezera v tehdejším Sovětském svazu. Donbas byl tvořen částí dnešních jezer I - Sever a severní částí jezera IV - Skašovského. Jezero Donbas bylo poté předěleno hrází a tak vznikla dvě výše zmíněná jezera.

V současné době se tovačovská jezera skládají ze čtyř samostatných vodních ploch. Severní jezero je využíváno jako zdroj pitné vody. Přírodní podmínky tohoto území tvoří příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Byla zde zaznamenána přítomnost několika zvláště chráněných druhů živočichů, na sedmdesát druhů ptáků a přes 30 druhů ryb. Nedaleko jezer se nachází Národní přírodní rezervace Zástudánčí.

Na všech jezerech je povolen sportovní rybolov. Na všech jezerech také platí zákaz koupání, až na výjimky.

Celková mapa jezer s vyznačením prostoru pro koupání. Připomínáme, že se jedná o zásobníky pitné vody a aktivní těžební prostor. Proto je vstup a vjezd na jezera regulován.

Poznámka k mapěDP = dobývací prostor - těžba štěrkuSoučasné platné názvy jezer:I = Jezero sever, též Vodárenské jezero, vlastníkem je společnost Vak Přerov, a.s.Na jezeru je přímý vodárenský odběr, jedná se o I. pásmo ochrany vodního zdroje, připravuje se přetěžování jezera.

II = Troubecké jezero, vlastníkem je ČM štěrk, a.s.

Na jezeru je přímý vodárenský odběr, jedná se také o I. pásmo ochrany vodního zdroje. Stále zde probíhá těžba štěrku.

III = Annínské jezero, vlastníkem je ČM štěrk, a.s.Na tomto jezeru již byla těžba ukončena. Jedná se však stále o II. pásmo ochrany vodního zdroje. Pouze na vymezené části tohoto jezera, kterou má v pronájmu město Tovačov, neplatí zákaz koupání. Prostor vyhrazený pro koupání je na břehu vyznačen informačními cedulemi a na hladině plovoucími bójemi. V prostoru pro koupání není povoleno používat jakékoliv čluny. Na břehu pak není možné rozdělávat oheň a tábořit.

IV = Skašovské jezero, vlastníkem je ČM štěrk, a.s.Těžba štěrku zde stále probíhá. Jezero využívá Jacht klub Tovačov.

Rybolov na jezerech

Všechna jezera jsou také rybářskými revíry. Výkon rybářského práva je však rozdělen. Na jezeru označovaném jako I - Sever vykonává rybářské právo ČRS Ostrava, platí zde tzv. krajská povolenka. Na všech ostatních jezerech vykonává rybářské právo společnost ČM štěrk, a.s. a je třeba mít jejich povolenku. Pouze rybáři mohou mít na vymezených částech jezer umístěný stan nebo karavan a pro vjezd motorovým vozidlem musí mít zvláštní povolení. Pouze rybáři mohou na hladině jezera používat člun. (ber, tovacov.cz)

Poslat nový komentář