sčítání

Černý elegán shlížel na svatou Annu

ilustrační foto Makov - Záchranná stanice živočichů

V letošním roce probíhá opět po 10 letech celostátní sčítání čápů černých. Hlavním cílem je odhadnout aktuální počet hnízdících párů na celém území ČR. Hlavním organizátorem sčítání je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) ve spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) a státním podnikem Lesy ČR (LČR) a Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). A my můžeme přihlásit hned prvního jedince. Radek Šindelář vyfotil krásný exemplář v minulých dnech na sloupu veřejného osvětlení v lokalitě U svaté Anny.

Na začátku 20. století čáp černý vymizel z části střední Evropy, ve 30. letech začal znovu osídlovat původní území. Znovuosídlení probíhalo ze severovýchodu, koncem 40. let 20. století byla prokázána hnízdění na severní a střední Moravě, v roce 1952 bylo nalezeno první hnízdo v Čechách v Krkonoších a přibližně o 10 let později již hnízdil v Čechách na více místech, především v pohraničních horách a v zachovalých lesních porostech chráněných území. Počet černých čápů rychle narůstal – v roce 1966 byl odhadován na 50 párů, v letech 1973-77 to bylo již 150 párů.

Čápům bílým začala sezóna. Letošní rok je navíc ve znamení velkých čapích sčítání

ilustrační foto birdlife.cz

Mimořádně teplý únor a slunečné březnové dny uspíšily návrat některých ptačích druhů, čápy bílé nevyjímaje. Česká společnost ornitologická (ČSO) aktuálně ví o více než 80 obsazených hnízdech čápů a očekává, že blížící se teplé a slunečné počasí jejich přílet ještě urychlí. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce www.birdlife.cz/capi.

ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014 u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání. Letos, opět po 10 letech, probíhá navíc 8. mezinárodní sčítání čápů bílých, které má za cíl zjistit, jak se čápům daří v jednotlivých státech celého jejich hnízdního areálu. „Díky unikátním datům od mnoha dobrovolníků v programu Čapí hnízda víme, že populace čápů bílých v Česku je stabilní.

Tip na víkend. Sčítání v rámci Ptačí hodinky

Ilustrační foto https://ptacihodinka.birdlife.cz/

Šestý ročník celorepublikové akce Ptačí hodinka se uskuteční o víkendu 5. až 7. ledna, kdy opět můžete počítat ptáky na krmítku. Minulého ročníku se zúčastnilo 28 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než půl milionu ptáků.

O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Jen díky sčítání získají ornitologové dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje a časem i přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozví se také, jaké prostředí ptáci nejraději využívají.

Sčítání je velmi jednoduché. 

Zapojme se do sčítání ptáků na krmítkách!

ilustrační foto

Již tento víkend  Česko historicky poprvé sčítá ptáky na krmítkách. Organizátor Česká společnost ornitologická tak ve spolupráci s veřejností zahájí dlouhodobý program, který pomůže zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1600 zájemců.

Zkušenosti se sčítáním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou, zapojit se může každý. „Pro pohodlnější zápis pozorování jsme připravili pomocný sčítací arch s kresbami nejčastějších hostů na krmítku. Pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů,“ vysvětluje Dita Hořáková, koordinátorka programu z České společnosti ornitologické.