smog

Město upozorňuje na zvýšenou koncentraci smogu!

ilustrační foto

Na území města Prostějova byla naměřena zvýšená koncentrace prachových částic.

Dvanáctihodinový klouzavý průměr hodinových koncentrací prachových částic překročil informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů/m3 a ve výhledu 24h není předpokládán jeho pokles pod tuto hodnotu.

Při nastalé smogové situaci je vhodné:

Smog zasáhl Prostějov

ilustrační foto ber

Rozptylové podmínky na severu Moravy a Slezska se znovu zhoršily. V Moravskloslezském kraji vyhlásili meteorologové smogovou situaci. Špatně je na tom i Prostějov, kde je znovu v několika dnech vyhlášen stupeň číslo 5. 

V Prostějově byla v pátek v 8,45 hodin koncentrace polétavého prachu 111 mikrogramů. Mezní hranice je 50 mikrogramů. (Zdroj ČHMÚ)

 

Smog zasáhl Prostějov

ilustrační foto ber

Rozptylové podmínky na severu Moravy a Slezska se znovu zhoršily. V Moravskloslezském kraji vyhlásili meteorologové smogovou situaci. Špatně je na tom i Prostějov, kde je vyhlášen stupeň číslo 5.

V Prostějově byla ve 13,25 hodin koncentrace polétavého prachu 91 mikrogramů. Mezní hranice je 50 mikrogramů. (Zdroj ČHMÚ)

 

Pozor! V kraji je vyhlášena regulace!

ilustrační foto

Důvodem situace jsou vysoké hodnoty polétavého prachu. Minimálně na polovině stanic Olomouckého kraje překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu (RPH) 150 mikrogramů/m3 a ve výhledu 24 hodin není předpokládán jeho pokles pod RPH. Aktuální koncentrace na stanicích smogového varovného a regulačního systému jsou uvedeny zde:

http://portal.chmi.cz  (cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/svrs/svrs_PM10_1_CZ.html)

Při překročení regulační prahové hodnoty, doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem.

Opět nás dusí smog!

ilustrační foto ber

Na území města Prostějova byla naměřena zvýšená koncentrace prachových částic.

Dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic překročil informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů/m3 a ve výhledu 24h není předpokládán jeho pokles pod tuto hodnotu.

Aktuální hodnoty měření lze sledovat na webových stránkách ČHMÚ:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html (red) 

 

Smog zasáhl Prostějov. Opět

ilustrační foto ber

Rozptylové podmínky na severu Moravy a Slezska se znovu zhoršily. V celém Olomouckém i Moravskloslezském kraji vyhlásili meteorologové smogovou situaci. Ráno přitom platila jen na Třinecku.

V Olomouckém kraji překračují na všech stanicích kromě Jesenicka koncentrace polétavého prachu dvojnásobně přípustné hodnoty. Vyplývá to z dat ostravského pracoviště ČHMÚ.

Kvalita ovzduší je podle webu ČHMÚ špatná v Olomouci-Hejčíně, Přerově i Prostějově. V Prostějově v 13:00 průměrná denní koncentrace polétavého prachu činila 118 mikrogramů a v Olomouci-Hejčíně 104 mikrogramů. V Přerově a nedalekém Bělotíně tento ukazatel znečištění ovzduší vykázal hodnotu 100 mikrogramů. Mezní hranice je 50 mikrogramů.

Prostějov dusí smog. Může za to i jeho poloha, říká magistrát

ilustrační foto ber

Několik posledních dnů se Prostějov, stejně jako řada měst v republice, halí do mlžného hávu dusivého smogu. Úplné a kladné řešení tato situace nemá. Hlavně kvůli poloze města.

Smogová situace vzniká ve městě hlavně v zimních měsících vlivem topení v lokálních topidlech a zvýšenou dopravou. „Statutární město Prostějov prostřednictvím Odboru životního prostředí rozesílá v rámci informovanosti veřejnosti zprávu o výskytu smogové situace všem školám a sociálním zařízením, vyhlašuje ji rozhlasem, informuje na internetu a rozesílá ji do hromadné korespondence, aby byli informováni všichni obyvatelé města o jejím výskytu a o opatřeních, která jsou v průběhu smogové situace doporučována dodržovat,“ uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová. 

Prostějovsko trápí smog. Dosáhl stupně pět!

ilustrační foto ber

Na mlhy a smogový opar, který v posledních dnech zahalil Prostějovsko, jsme si již zvykli. V pondělí ráno jsme na tom ale byli s čistotou ovzduší tak, že meteorologické stanice hlásily pátý stupeň ze šesti. 

Při nastalé smogové situaci je vhodné omezit pobyt venku, zvláště v době ranních a večerních hodin, omezit větší fyzickou aktivitu venku (sport, těžká fyzická práce), omezit větrání (větrat krátce a intenzivně), posílit imunitu organismu – přísun vitamínů, omezit vlastní produkci emisí – dát přednost hromadné veřejné dopravě před použitím osobních automobilů, nespalovat odpady ani nekvalitní paliva.

OBRAZEM: Prostějov dusí smog. O kousek výš svítí slunce

Foto čtenář

Smogová situace nejen na Prostějovsku je den ode dne horší. Zatímco město se utápí v dusivé mlze, o pár kilometrů dál svítilo celý den slunce.

"Byli jsme se v neděli projít v Alojzově a protě jedna nádhera. Sluníčko, modré nebe a hlavně vzduch, který voní," připsala k fotografiím paní Eva. 

Smogová situace platí v celkem osmi krajích. Regulace, kdy musejí některé průmyslové podniky omezit výrobu, zůstává v platnosti v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji, informoval v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové nabádají lidi v dotčených krajích, aby zbytečně nejezdili auty a přednostně využívali veřejnou dopravu. (red)

 

Prostějovsko trápí smog. Dosáhl stupně pět!

ilustrační foto ber

Na mlhy a smogový opar, který v posledních dnech zahalil Prostějovsko, jsme si již zvykli. V úterý ráno jsme na tom ale byli s čistotou ovzduší tak, že meteorologické stanice hlásily stupeň pět.

Automatická stanice v Tylově ulici zaznamenala v úterý hodnotu 146 µg/m³ prachu ve vzduchu, místo povolených 50 mikrogramů na metr krychlový. Hodnoty tak dosáhly pátého stupně ze šesti.

Situaci můžete průběžně sledovat na http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html  (ber)