staré fotografie

Pamatujete? Známé místo na Prostějovsku

ilustrační foto

Dnes vám nabízíme pohled na místo, kam určitě minimálně jednou zavítal každý Prostějovan. Nachází se jen kousek od našeho města, a i když je fotografie mnoho let stará, tipnout byste si mohli. 

Pravda, dnes už to tam vypadá trochu jinak. Cesta je asfaltová, místo domku porybného je restaurace. Pokud si myslíte, že jde o hráz Podhradského rybníka v Plumlově, myslíte správně. (ber)

Starý Prostějov na fotografiích: Nemocnice U Milosrdných

Foto nemocnice Prostějov

Co si pamatuji, bylo to tam poslední léta stejné. Ponuré a smutné.

Do dvorního traktu jsme v době mých školních let chodili na povinné snímkování. To se, na rozdíl od tuberkulózy, z našeho života vytratilo. (ber)

Starý Prostějov na fotografiích. Žerotínovo náměstí

Foto SOkA

Když se na tuhle fotografii podíváte, zjistíte, že je hodně stará. Pamětníka této podoby Žerotínova, nyní Žižkova náměstí, už mezi živými nenajdeme.

Na fotografii něco chybí. Něco, co je dominantou sousedního náměstí. Tipnete si, co to je? Napovíme, že fotografie byla pořízena před rokem 1909. (ber)

Fotopostřeh: Prostějov v roce 1936

ilustrační foto

Dostala se k nám fotografie, která podle čtenáře, který nám ji zaslal, pochází z roku 1936. Prostějov se od té doby dost změnil.

Tipnete si, odkud byla fotografie pořízena? My hlasujeme pro Držovický kopec. (ber) 

Pohled do historie: Hradební ulice

ilustrační foto

Tuto historickou podobu Hradební ulice v Prostějově už pamatuje jen málokdo.

Nahlédněte a porovnejte, jak se změnila. (ber)

Foto:http://www.spalicek-prostejov.cz/

Starý Prostějov na fotografiích

Foto Zlatá brána

Jestlipak poznáte místo, které je na této fotografii? Sice z ptačí perspektivy, k čemuž posloužila věž sousedního kostela, ale neodmyslitelně patří k centru Prostějova. I když tedy vypadá úplně jinak?

Pokud tipujete prostor, kde dnes stojí Zlatá brána, tipujete dobře. Právě z jejího archivu jsme si fotografii půjčili. (ber)

Fotohádanka: Kdepak stála dřevěná budova?

Foto archiv ber

Tuhle budovu jste mohli ještě v roce 1973 spatřit nedaleko centra Prostějova. Pak ji majitel zboural a nahradil jinou.  

Samozřejmě vám to prozradíme, nevíte-li si rady. A pokud si myslíte, že jde o bývalou tělocvičnu TJ Sokol II Prostějov, která stála v ulici U kalicha, máte pravdu. Novou tělocvičnu, která je stále v provozu,  postavili sami Sokolové. A zadarmo. (ber)

Starý Prostějov versus současný stav

Foto J. Grulich, ber

Dnes se podíváme na jedno hodně probírané staveniště. Pozornosti se mu dostává zejména v posledních letech v souvislosti s bývalým židovským hřbitovem.

Uhodli jste? Jde o nynější budovu RG a ZŠ ve Studentské ulici. V roce 1974, kdy se zde poprvé usadili v lavicích žáci, ale nesla jméno Julia Volka Choráze, českého učitele, novináře a komunistického politika, který v našem regionu působil. Myslím, že většina z nás jí "Chorázka" říká dodnes. (ber)

 

 

 

Starý Prostějov versus současný stav

foto Nemocnice Prostějov, ber

Tuhle fotografii Plumlovské ulici v Prostějově jsme nalezli na stránkách Nemocnice Prostějov. A vy asi tušíte, proč je umístěna práv tam.

Ano, v dvoupatrové budově po pravé straně spatřilo světlo světa mnoho z nás, protože v ní dlouhé roky sídlila porodnice. Tipnete si, z kterého roku je původní snímek? (ber)

 

Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav

Foto ber

Dnes přinášíme fotografii, která je z roku 1980 a je na ní zachycena ulice, jejíž jméno dělalo a dělá dodnes lidem problémy.

Jmenuje se po knihtiskaři, redaktorovi a národním buditeli Josefu Vrlovi (* 2.4.1844 Tlumačov – † 17.1.1896 Prostějov). V Prostějově zřídil první českou knihtiskárnu a vydával prostějovské noviny. Měl velké zásluhy na národním životě v Prostějově. (ber)