staré fotografie

Starý Prostějov versus současný stav

Foto J. Grulich, ber

Dnes se podíváme na jedno hodně probírané staveniště. Pozornosti se mu dostává zejména v posledních letech v souvislosti s bývalým židovským hřbitovem.

Uhodli jste? Jde o nynější budovu RG a ZŠ ve Studentské ulici. V roce 1974, kdy se zde poprvé usadili v lavicích žáci, ale nesla jméno Julia Volka Choráze, českého učitele, novináře a komunistického politika, který v našem regionu působil. Myslím, že většina z nás jí "Chorázka" říká dodnes. (ber)

 

 

 

Starý Prostějov versus současný stav

foto Nemocnice Prostějov, ber

Tuhle fotografii Plumlovské ulici v Prostějově jsme nalezli na stránkách Nemocnice Prostějov. A vy asi tušíte, proč je umístěna práv tam.

Ano, v dvoupatrové budově po pravé straně spatřilo světlo světa mnoho z nás, protože v ní dlouhé roky sídlila porodnice. Tipnete si, z kterého roku je původní snímek? (ber)

 

Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav

Foto ber

Dnes přinášíme fotografii, která je z roku 1980 a je na ní zachycena ulice, jejíž jméno dělalo a dělá dodnes lidem problémy.

Jmenuje se po knihtiskaři, redaktorovi a národním buditeli Josefu Vrlovi (* 2.4.1844 Tlumačov – † 17.1.1896 Prostějov). V Prostějově zřídil první českou knihtiskárnu a vydával prostějovské noviny. Měl velké zásluhy na národním životě v Prostějově. (ber)

Pamatujete? Nucený výsek

Foto Bob Pacholík

Dnes sáhneme do historie našeho města. Je tomu mnoho let, co jsem do tohoto obchodu chodila. Ceny skvělé, maso dobré.

Jestlipak si vzpomenete, kde v Prostějově Nucený výsek byl? (ber)

 

 

 

 

 

 

Hádanka: Copak je to za ulici?

Foto SOKa

Obvykle vám nabízíme pohledy do historie našeho města. Dnes trochu netradičně bez fotografie ze současnosti.

Jestlipak víte, která prostějovská ulice to je? (ber)

 

Staré fotografie: Tentokrát Žralok

Foto FB Žralok

Dnešní fotografie není z Prostějova, ale z místa, kterou většina Prostějovanů zná více než dobře.

Fotografie pochází z období kolem roku 1960 a byla pořízena v autokempu Žralok v Plumlově. (ber)

Máte staré fotografie Vrahovic? Věnujte je spolku!

Foto archiv Spolek za Staré Vrahovice

Spolek Za staré Vrahovice buduje fotografickou sbírku už od počátku vzniku spolku. Dodnes se mu podařilo sesbírat několik stovek fotografií, které dokumentují život ve Vrahovicích od počátku 20. století až do současnosti. Stále ale hledá další dokumenty dob minulých. 

"Naše sbírky jsme prezentovali na třech výstavách, mnohé z nich jsme dávali na FB, nebo jste je mohli vidět u nás v naší klubovně. Do budoucna plánujeme všechny fotografie zveřejňovat a zpřístupňovat široké veřejnosti," říká Martin Hájek.

Staré fotografie Prostějova. Návštěva T. G. Masaryka

ilustrační foto

Dnes nakoukneme hodně hluboko, podíváme se na fotografii zachycující jednu z nejvýznamnějších návštěv, která Prostějov navštívila.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk zavítal do našeho města v roce 1927. A sláva to byla veliká. 

Nebyla to ale poslední návštěva z Pražského hradu, která k nám po sametové revoluci zavítala. Václav Havel k nám zavítal už v roce 1990. V roce 2010 to byl Václav Klaus, který ale návštěvou nepotěšil davy, nýbrž pouze osazenstvo hotelu Tenis Club a prostějovské radní. Miloš Zeman se o čtyři roky později s obyvateli Prostějova setkal v malém sálku Duhy, aby následně poctil návštěvou FTL. (ber)

 

Starý Prostějov na fotografiích. Stadion

ilustrační foto

Tentokrát přinášíme fotografii s datem 1930. Podle servru starepohledy.cz je na ní zachycen prostějovský stadion.

Troufnete si uhodnout, zda je to opravdu v našem městě, a pokud, kde? (red)

Staré fotografie: Dnes Plumlovská přehrada

ilustrační foto

Tato fotografie kdysi nesmírně oblíbené rekreační oblasti je trochu jiná. Je totiž pořízena z netradičního úhlu a nám chvíli trvalo, než jsme ho identifikovali.

Dnes už byste ji nepořídili, kvůli vzrostlým stromům i chatám, které na kopci vyrostly a obklopily se zahradními ploty. (ber)