staré věci

Pamatujete? Pračka Romo

ilustrační foto

Byla moje vůbec první. Dostala jsem ji řádně "ojetou" od babičky, ale byla jsem za ni moc ráda. Zejména v době, kdy jsem během dvou let měla dvě děti. 

Jenže časem se její ovládání stalo poněkud neovladatelným a zapnout se dala jen pomocí důmyslného systému zastrkaných sirek. A pak jsem jednou prala, máchala, ždímala a najednou jsem se probrala na zemi vedle vany. Probíjející Romovka se spojila s mokrou podlahou, mýma umáčenýma nohama a pak už stačil jediný dotyk stejně mokrou rukou. Dodnes nechápu, jak to, že mě ta pecka neposlala za duhový most. Nicméně, do dvou dnů se v koupelně skvěla fungl nová Tatramatka. (ber) 

 

Pamatujete? Občanský průkaz

ilustrační foto

Tahle knížečka byla mou vůbec první vstupenkou do světa  dospělých. Také jsem na ni byla patřičně pyšná.

Náladu mi až o několik let později zkazil kamarád, ktrému jsem se pokoušela dokázat, že se známe už od mé docházky na základku. Koukl do občanky a pravil: "Aha, tak už vím, proč si Tě nepamatuju... ".   

Jinak s ní byly také problémy, když jsme v pozdějších letech ničili určité stránky, jako protest proti sjezdům KSČ... ale to už je jiný příběh. (ber)

 

Pamatujete? Dřevěné kostky

ilustrační foto

Já si z nich skládala pohádkové obrázky, bratr stavěl garáže. Dřevěné kostky byly jedinečné.

Měli jsme jich doma několik sad, každou věnovanou jiné pohádce. (ber)

Pamatujete? Nabíjecí baterka

ilustrační foto

Tohle byla vážně vymoženost. Přestala svítit, tak ji stačilo zastrčit do zásuvky a člověk si ušetřil shánění tužkovek.

Ta naše sloužila ještě před pár lety a byla úplně stejně vybarvená, jako ta na fotce. (ber)

Pamatujete? Ježek v kleci

ilustrační foto

Poprvé se u nás objevil v souvislosti s Rychlými šípy Jaroslava Foglara. Ten ho představil ve vůbec prvním příběhu nazvaném Záhada hlavolamu, který vyšel v časopisu Mladý hlasatel 30. srpna 1940.

Jedná se o první známou ilustraci Ježka v kleci ve "válcové" podobě. Obálku tohoto vydání tvořila ilustrace kreslíře Jana Fischera, kde byl jasně znázorněn tvar tohoto hlavolamu. Po velkém úspěchu a mnoha dopisech od čtenářů se rozhodl pan Foglar napsat také román. Prvního knižního vydání se Záhada Hlavolamu dočkala v roce 1941 v nakladatelství Kobes. 

Pamatujete? Trocha prvomájového retra

ilustrační foto

Chodili jste do prvomájových průvodů? Já tedy ano. Jako dítko jsem se nesmírně těšila hlavně na alegorické vozy a že jde o oslavu Svátku práce mi tehdy bylo upřímně jedno.

Vyhlížela jsem ty, které táhly statní chladnokrevníci. Několikrát se mi poštěstilo kus průvodu absolvovat na širokém koňském hřbetu. Nu, a také závěr průvodu, který patříval sportovcům, byl prima. Své kousky předváděli fotbalisté, volejbalistky i cyklisté. 

Pak už nebyly koně, naopak přibyla povinnost a mně se mávat odnechtělo. Tak jsem byla zpravidla nemocná... (ber)

Pamatujete? Maňásek

ilustrační foto

Kdo by neznal maňásky. Loutky, které si navléknete na ruku a ovládáte je pomocí prstů, patří ke klasice. 

I já měla svého oblíbeného Kašpárka. Roztomilého maňáska míval na ruce nejvíc můj dědeček, který mi s ním hrával neuvěřitelná představení. Dodnes na to s láskou vzpomínám zejména při televizních Chalupářích. Tam pro změnu loutkové divadlo hrál vnoučatům jedinečný Josef Hlinomaz. Nu, a můj dědeček měl úplně stejný slovník. (ber) 

Pamatujete? Křesílko

ilustrační foto

Mít své vlastní křeslo, to byl od malička můj sen. To první, houpací, jsem dostala od jedněch prarodičů. Jenže jsem z něj záhy vyrostla.

A tak mi radost udělali druzí prarodiče. Tímhle "skoroproutěným",  ke kterému přidali i stolek. A já seděla a kreslila a kreslila a kreslila. (ber)

 

Pamatujete? Floppy diskety

ilustrační foto

Vzpomínáte ještě na floppy diskety? Když jsem začínala, tuším, v roce 1994 s počítačem, nic jiného nebylo. Pak přišla CD a flash disky, následně externí harddisky a DVD.

Radost byla instalace operačního systému Windows, který byl na neuvěřitelných 3711 disketách. A moje vzpomínka na tuto dobu. Kolegyně Janička, která po půl hodině kutění s bednou PC ohlásila: "Tak a je to. Pak že to nejde!" Povedlo se jí do mechaniky nacpat disky hned dva. Pravda, pomohla si dřevákem. K velké radosti našeho IT specialisty. (ber) 

 

Pamatujete? Partyzánky

ilustrační foto

Tyhle cigarety patří k opravdové historii. Já mám Partyzánky navždy spojeny s dědečkem.

Kouřil pět, šest krabiček denně a aby ušetřil, půlil si je. Protože hrozilo, že si připeče prsty, používal špičku. A pro odpůrce kouření, dožil se ve zdraví pětaosmdesáti let. (ber)