staré věci

Pamatujete? Floppy diskety

ilustrační foto

Vzpomínáte ještě na floppy diskety? Když jsem začínala, tuším, v roce 1994 s počítačem, nic jiného nebylo. Pak přišla CD a flash disky, následně externí harddisky a DVD.

Radost byla instalace operačního systému Windows, který byl na neuvěřitelných 3711 disketách. A moje vzpomínka na tuto dobu. Kolegyně Janička, která po půl hodině kutění s bednou PC ohlásila: "Tak a je to. Pak že to nejde!" Povedlo se jí do mechaniky nacpat disky hned dva. Pravda, pomohla si dřevákem. K velké radosti našeho IT specialisty. (ber) 

 

Pamatujete? Partyzánky

ilustrační foto

Tyhle cigarety patří k opravdové historii. Já mám Partyzánky navždy spojeny s dědečkem.

Kouřil pět, šest krabiček denně a aby ušetřil, půlil si je. Protože hrozilo, že si připeče prsty, používal špičku. A pro odpůrce kouření, dožil se ve zdraví pětaosmdesáti let. (ber)

 

Pamatujete? Bony

ilustrační foto

Kdo neměl za totáče bony, neměl ani džíny. Za bony se dalo v síti prodejen Tuzex zahraniční zboží ze Západu koupit. 

V Tuzexu bylo k mání  téměř všechno, co jsme my na Východě v běžné distribuční síti neznali. Žvýkačkami počínaje a drahými auty konče.

Díky tátovu kamarádovi, který byl pilotem u ČS aerolinek, se bony dostaly i do naší rodiny. První nákup byl vystřelovací skládací minideštník, který potěšil  maminku. A já dodnes vzpomínám, jak jsem si do Olomouce jela koupit značkové džíny značky Wrangler. 

A copak jste v Tuzexu kupovali vy? (ber)

 

Pamatujete? Hliníkové příbory

ilustrační foto

Používaly se hlavně v jídelnách, školních i podnikových. Byly lehké, moc nestály a tak, když se některá část příboru ztratila, nikdo po ní nepátral.

Hliníkový "bagr" byl součástí výbavy každého trampa. Nu, a pár těch nožů mám v kuchyni dodnes. (ber)

 

Pamatujete? Krkonošské pohádky

ilustrační foto ČT

Anče! Kubo! Hajnej! Kdo z nás by si při těchto třech slovech nevzpomněl na břichatého pana Trautenberka a spravedlivého Krakonoše. Krkonošské pohádky patří stále k nejoblíbenějším večerníčkům. 

František Peterka, Ilja Prachař, Zdeněk Řehoř, Hana Maciuchová a Jaroslav Satoranský excelovali hned ve dvaceti epizodách. Tu první natočili v roce 1974, poslední o deset let později. Já na ně koukám ráda pořád. (ber)

Pamatujete? Lihový vařič

ilustrační foto

Tenhle skládací lihový vařič jsem kdysi dostala od kamaráda vojáka. Vařič si odsloužil svoje, na cestách, kempingu a při turistice. 

Vyrábí se dodnes, ale pro mne je ten nej právě tenhle prastarý. Nejde na něm nic pokazit. (ber)

 

Pamatujete? Digitálky

ilustrační foto

Palička, palička, stolička, sněhulák... tenhle vtip budu mít už navždy spojen s digitálními hodinkami.

Ty první mi rodiče pořídili koncem osmdesátých let a já na ně byla patřičně hrdá. Vůbec nejvíc pak na ty, které se nosily jako prstýnek. (ber)

Pamatujete? Holení

ilustrační foto

Oba mí dědečci se holili břitvou, tatínek do vysokého věku holicím strojkem. Všichni se holili denně, neboť muž měl být hladce vyholen a lehce navoněn...

V tomhle setu chybí ještě kamenec, štětka a nezbytný Pitralon. Ten tatínek posléze vyměnil za lepší kosmetické produkty. Vůně mýdla na holení  mi ho stále připomíná. (ber) 

Pamatujete? Papiňák

ilustrační foto

Tenhle kuchyňský pomocník mne doprovází od dětských let a já za něj vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679, skládám hlubokou poklonu.

První, který se před více než čtyřiceti lety objevil u nás doma, byl hliníkový. Fungoval ještě před dvěma lety, kdy bouchla poslední pojistka a já marně hledala jejich výrobce. Takže dědečka na snímku nahradil jeho mladší nerezový bratříček. Bez papiňáku si svou kuchyni nedokáži představit. A vy? (ber)

 

Pamatujete? Mycí stůl

ilustrační foto

Já ho tedy pamatuji velmi dobře, mívaly ho obě moje babičky.

Dodnes si neumím představit, kolik hrnců vody musely naše předchůdkyně natahat a ohřát, aby mohly umýt nádobí po mnohdy hodně početné rodině. (ber)