staré věci

Pamatujete? Legenda zvaná zmijovka

ilustrační foto

Nosili ji řezníci, rybáři, zedníci. I přes nejrůznější barevné inovace zůstává zmijovka už po několik generací stále stejná, hřejivá a na první pohled nezaměnitelná. Udělá z vás trochu prostoduchého vesničana se zvláštním šarmem. Legendární pokrývka hlavy se opět vrátila do módy.

Svoje kořeny má ještě v dobách Rakousko-Uherska a nikdy zcela nevyšla z módy. Nosili ji naši dědové i jejich dědové. Zmijovky se objevily v několika slavných českých filmech, například ve Skřiváncích na niti, Homolka a tobolka, Vesničko má středisková nebo Sněženky a machři. Tam ji nosil Michal Suchánek co by zakřiknutý Kája Mácha. A co vy, máte ji v šatníku? (ber)

 

 

 

 

Pamatujete? Důchodky

ilustrační foto

I když jsou v obchodech k vidění dodnes, jednu dobu to bylo velmi nedostatkové zboží. Moje generace je totiž milovala a to nám bylo sladkých ...náct.

Teplé sice byly, ale do mokra se vůbec nehodily. Za to se s nimi daly dělat jiné věci. Strávila jsem hodiny a hodiny tím, že jsem na ně lepila chemlon, aby byly patřičně chlupaté. Chemlon se protáhl versatilkou, nahřál nad svíčkou, přimáčkl k botě a ustřihl na potřebnou délku. Smrdělo to jako čert, ale byla jsem IN! Za pár kaček. (ber)  

 

Pamatujete? Mindička

Foto ber

Tuhle půl metru velkou plyšovou černou kočku jsem jako dítko milovala. Asi i proto, že jediné živé zvíře v naší rodině byla babiččina kočka Minda. 

Ta moje měla červené boty, stejně jako "Mindička", kterou jsem po mnoha letech koupila svým dětem. I ony ji milovaly. (ber)

 

Pamatujete? Kapesní autodrom

Foto ber

Onehdy jsem na něj narazila při úklidu a docela si vyhrála. Stál pár korun a turnaje byly velmi rychlé. 

Tedy pro toho, kdo měl dobrou mušku. Kapesní autodrom. Jestlipak se ještě vyrábí? (ber)

 

 

Pamatujete? Slepička na klíček

Foto ber

Stačilo ji natáhnout a o zábavu bylo postaráno.

Poskakovala po stole či podlaze a snažila se něco sezobnout. Mívali jsme i kohoutka. (ber)

 

Pamatujete? Psací stroj

ilustrační foto ber

Pro dnešní mladou generaci je psací stroj pojmem skoro neznámým. Dávno jej nahradily klávesnice počítačů. Já na ně ale vzpomínám moc ráda.

Můj otec byl nejrychlejší písařkou v Agrostroji, jak s povzdechem dodnes vzpomínají jeho kolegyně. Psal všemi deseti, závratnou rychlostí a ještě bez potřeby dívat se na klávesnici. Já to umění nepodědila, a i když jsem se hodně snažila, dodnes píšu ukazováky a bez dívání jsem v koncích.

Nicméně, svou první "perličku", kterou jsem vyškemrala ještě v době, kdy jsem byla na střední škole, mám pořád doma. Z nostalgie. (ber)

 

Pamatujete? Mixér Pragomix

Foto ber

Zdědila jsem ho po své mamince, která si ho pořídila v roce 1965.

A od té doby stále  fachá, jako za mlada. Nj, kvalita. (ber)

 

Pamatujete? Vysavač Eta

Foto ber

Já ho nejen pamatuji, já ho má doma! A jen tak se ho nevzdám, protože ten stroj má, slovy Kutila Tima, "Vyšší výkon"!

Takže se i po pětačtyřiceti letech úspěšně rve s drobky, jehličím i psími chlupy. A to bez ztráty kytičky v podobě jakékoli opravy. Co si pamatuji, jednou shořely uhlíky, ale to bude nějakých dvacet let. Oprava za půl sta. (ber)

 

Pamatujete? Přenosný televizor

Foto ber

Zatímco většina rodin šetřila na jakýkoli televizor, naši se tací, kteří si mohli dovolit luxus přenosného "koukání".

Tesla Pluto z roku 1980 byla sice černobílá, ale černou byste hledali marně. Tesla ji vyráběla v pestrých barvách, snad proto, aby divákům nahradila barvy obrazu. Nám sloužila asi dvě desítky let a víc než dobře. (ber)

 

Pamatujete? Nafukovací hračky

ilustrační foto fatra.cz

Nafukovací slon a další hračky výtvarnice Libuše Niklové provázely dětstvím většinu dnešních českých čtyřicátníků. Z její dílny vyšly i legendární pískací hračky, které jsou dnes vyhledávaným sběratelským artiklem.

Vytvořila například legendární nafukovací sedátka ve tvaru buvola, slona nebo žirafy, které před téměř půl stoletím začala poprvé vyrábět firma Fatra Napajedla a nyní je opět prodává.