staré věci

Vzpomeňme na prostějovská piva

www.pivovaryinfo.cz

Hospodářský spolek prostějovský uvažoval o založení Akciového pivovaru v Prostějově. Myšlenka se ujala a hned na jaře roku 1897 bylo započato se stavbou pivovaru. 21.prosince 1897 byla hotová stavba předána k plnění svého účelu.

Pivovar byl vybaven nejmodernějším, na tehdejší dobu strojním zařízením, které se postupně doplňovalo stále novými, účelnějšími stroji, takže byl na výši moderní pivovarnické techniky. Původní parní pohon byl v roce 1926 zaměněn z úsporných důvodů na pohon elektrický. Vyráběna byla piva 10ti a 12ti stupňovitá světlá, tmavá a speciální tmavé pivo 16ti stupňové zvané Černozdroj, a to výhradně z výtečného hanáckého ječmene. Pivo se těšilo pro svou výbornou jakost velké oblibě.

Pamatujete? Burda

ilustrační foto

Tenhle německý módní časopis byl svého času velká "podpultovka".

Byl plný střihů, které lehce pochopilo i šicí tele, jakým jsem v té době byla. A modely v něm byly luxusní. Kdopak ji ještě máte? (ber)

 

Dvě chlouby Prostějova

ilustrační foto

Dalším prostějovským podnikem, který byl známý po celém světě, byla firma Wikov, nazvaná po svých zakladatelích, Wichterlem a Kovaříkovi. Po nástupu komunistů firma změnila majitele i název, časem se z ní stal Agrostroj. Výroba zemědělských strojů v ní ale pokračovala dál.

"Dělali jsme mimo jiné jedinečné česačky chmele, konstrukce vymyslela kombajn, který byl ve své době převratnou novinkou. Jenže v rámci RVHP jsme museli všechnu dokumentaci odevzdat a vyráběli ho nakonec východní Němci," zavzpomínal pan Bedřich, který v Agrostroji pracoval přes 40 let. Chloubou firmy byly i malotraktorky, kterých byly v Prostějově vyrobeny tisíce. Mnohé z nich slouží dodnes.

Pamatujete? Látkové kapesníky

ilustrační foto

Vyvařit, naškrobit, vyžehlit. Moc práce, proto dnes dáváme většinou přednost kapesníkům papírovým.

Mám schovaných pár dětských kapesníků. Jsou s obrázky pohádkových postaviček a i po desítkách let jsou roztomilé. (ber) 

 

Pamatujete? Svlékací propiska

ilustrační foto

Kdo ji měl, byl ještě větší frajer než ti, co se chlubili čtyřbarevnými propiskami. 

Mému bratrovi ji pravidelně zabavoval tatínek. Prý aby nenarušoval jeho zdárný mravní vývoj. Moc se to tedy nepovedlo. (ber)

Pamatujete? Velorex

Foto http://www.motoservisvsetin.cz

Hadrák nebourá, hadrák leští! Kdo by neznal hlášku z legendárního ilmi Vrchní, prchni!, která se týká neméně legendárního Velorexu.

Vozítko, určené původně pro invalidy, dnes znalci vyvažují zlatem. Stejně, jako tuhle nákladní verzi. Přiznám se, že jsem ji "na živo" nikdy neviděla. Není divu, nákladních čtyřkolek nebylo vyrobeno mnoho a ještě méně se jich zachovalo. Tato byla do ČR přivezena z Polska. Renovace se opravdu povedla. (ber) 

 

Starý Prostějov na fotografiích. Jezdecká kasárna

ilustrační foto pohlednice Prossnitz

Tahle pohlednice z roku 1899 zobrazující jezdecká kasárna v Prostějově, je asi nejstarší, kterou PvNovinky zveřejnily. Jejich současnou podobu vám nabídnout nemůžeme, v nedávné době byla provedena jejich demolice. Ale můžeme se alespoň podívat do historie této stavby, která byla kdysi, stejně jako její uživatelé, pýchou Prostějova.

Budovy jezdeckých kasáren vznikly v roce 1891 jako náhrada za stará kasárna, která stála na náměstí TGM. Za první republiky zde sídlila část 6. jezdeckého pluku, od roku 1969 zde byl vojenský útvar specializovaný na radiolokaci. Ten armáda po sedmadvaceti letech přesunula do Přerova. V roce 2016 byla kasárna, která přešla do majetku města, zbořena. (ber)

Pamatujete? Vlaková jízdenka

Ilustrační foto ber

Před časem jsem dělala pořádek v jedné zásuvce a našla památku na jednu dovolenou ve Vysokých Tatrách. 

V roce 1988 vypadaly jízdenky úplně jinak, než dnes. Kouzlo "štíplístku" mělo něco do sebe. Konečně, to i cena. (ber)

Pamatujete? Manžetové knoflíčky

Foto ber

Já vím, že se vyrábí dodnes, ale tyhle jsou přece jen trochu jiné. Jsou staré čtyřicet a více let a mám je po svém tatínkovi a dědečcích.

Oba totiž nosili košile denně, nejen do práce. No a táta, který celý život pracoval v Agrostroji, si na památku nechal i dvoje, propagující kdysi slavnou prostějovskou  firmu. (ber)

 

Staré pohlednice versus současný pohled. Kováříkova vila

ilustrační foto

Dnešní fotografie patří dřívějšímu Čelakovskému náměstí, dnes náměstí Padlých hrdinů. Od roku 1911 zde stojí vila průmyslníka Františka Kováříka, kterou navrhl brněnský architekt Josef Králík. Její historie je velmi zajímavá. Původní fotografie pochází z roku 1919.

Po vyvlastnění v roce 1948 pozbyla vila svou původní funkci obytného domu a na konci totalitní éry sloužila jako svazácký klub. Záhy po roce 1989 byla navrácena rodině původního majitele a pak byla pronajímána různým podnikatelským subjektům, z nichž žádný v ní nevydržel dlouho. Jejich přispěním došlo k částečnému "vybydlení" domu, které ještě "zdokonaly" ruce zlodějů. Současní nájemci jsou naštěstí "stabilnější", vila ale plně obsazena není.