staré věci

Pamatujete? Manžetové knoflíčky

Foto ber

Já vím, že se vyrábí dodnes, ale tyhle jsou přece jen trochu jiné. Jsou staré čtyřicet a více let a mám je po svém tatínkovi a dědečcích.

Oba totiž nosili košile denně, nejen do práce. No a táta, který celý život pracoval v Agrostroji, si na památku nechal i dvoje, propagující kdysi slavnou prostějovskou  firmu. (ber)

 

Staré pohlednice versus současný pohled. Kováříkova vila

ilustrační foto

Dnešní fotografie patří dřívějšímu Čelakovskému náměstí, dnes náměstí Padlých hrdinů. Od roku 1911 zde stojí vila průmyslníka Františka Kováříka, kterou navrhl brněnský architekt Josef Králík. Její historie je velmi zajímavá. Původní fotografie pochází z roku 1919.

Po vyvlastnění v roce 1948 pozbyla vila svou původní funkci obytného domu a na konci totalitní éry sloužila jako svazácký klub. Záhy po roce 1989 byla navrácena rodině původního majitele a pak byla pronajímána různým podnikatelským subjektům, z nichž žádný v ní nevydržel dlouho. Jejich přispěním došlo k částečnému "vybydlení" domu, které ještě "zdokonaly" ruce zlodějů. Současní nájemci jsou naštěstí "stabilnější", vila ale plně obsazena není. 

Pamatujete? Koupací čepice

ilustrační foto aukro.cz

Bez nich se při hodinách tělesné výchovy nesmělo do bazénu, ovšem nejinak je tomu nyní.

Když si vzpomenu, jak nevábně voněly... a navíc teda strašně trhaly vlasy. (ber)

Pamatujete? Odznaky z Prostějova

Foto ber

Já vím, že se dělají dodnes. Ale tyhle dva už pamatují pár desítek let.

Jestlipak víte, co znamená zkratka AK? Pokud vezmete v úvahu i křídla, mohlo by vás řešení napadnout. Jde o odznaky Aeroklubu Prostějov. (ber)

 

Pamatujete? Staré mince

ilustrační foto ber

Při úklidu šuplíků jsem našla krabičku s drobnými mincemi.

Musím přiznat, že mě  potěšilo, že některé jsou dokonce starší, než já. Korun mám povíc, pamatuji, že se z nich dělaly docela hezké prstýnky. (ber)

Vzpomeňme na prostějovská piva

Foto http://www.pivovary.info

Hospodářský spolek prostějovský uvažoval o založení Akciového pivovaru v Prostějově. Myšlenka se ujala a hned na jaře roku 1897 bylo započato se stavbou pivovaru. 21. prosince 1897 byla hotová stavba předána k plnění svého účelu. Pivovar byl vybaven nejmodernějším na tehdejší dobu strojním zařízením, které se postupně doplňovalo stále novými, účelnějšími stroji, takže byl na výši moderní pivovarnické techniky. Původní parní pohon byl v roce 1926 zaměněn z úsporných důvodů na pohon elektrický. Vyráběna byla piva 10ti a 12ti stupňovitá světlá , tmavá a speciální tmavé pivo 16ti stupňové zvané Černozdroj a to výhradně z výtečného hanáckého ječmene. Pivo se těšilo pro svou výbornou jakost velké oblibě.

Před rokem 1990 se v Prostějově vařilo hned několik piv, včetně nealkoholického a dia. Bylo to Pito (světlé nealkoholické), Baltazar (tmavé výčepní, dia; alk.: 4,4 %), Záhořan 11 % (světlý ležák), Košíř 12 % (světlý ležák), Prostějovský ležák 12 % (světlý ležák; alk.: 5,0 %), Prostějovský Ječmínek 14 % (světlý ležák; alk.: 6,0 %), Prossnitz Lager (světlý exportní ležák; alk.: 4,5 %), Prostějovská 10 % (světlé výčepní) a Haná (světlé výčepní, dia; alk.: 4,4 %).

Starý Prostějov na fotografiích: Nádrž u zámku

Foto archiv ber

U budovy zámku na Přikrylově náměstí se nacházela prostějovská zajímavost - nádrž na vodu, postavená údajně jako zásobník vody pro případ války či požáru.

Přesná doba vzniku nádrže není známa. Podobné nádrže byly kdysi i u prostějovského a krasického rybníka, Starorežné a Národního domu. 

Tipnete si, kdy byla nádrž, stejně jako sousední protiletecký kryt, zrušena?

Pokud si myslíte, že to bylo v březnu 2007, je to dobře. Kryt byl zasypán a požární nádrž zavezena asi 100 nákladními auty zeminy. (ber)

Pamatujete? Lahvička s bonbonky

ilustrační foto

Byly mrňavé, plné droboučkých bonbonků a na jejich vrcholu byla přikurtovaná panenka. 

Jedna moje kamarádka měla pro tyhle panenky i kolotoč. Já ne, a moc jsem jí záviděla. Nicméně, dodnes si vzpomínám, co práce a slin stálo, vydolovat z lahvičky poslední "kokina". (ber)

 

Pamatujete? Hrníčky na dušičky

ilustrační foto

Čínský porcelán byl jednu dobu velmi moderní. Hrníčky s pokličkami existovaly ve stovkách provedení.

Víc, než k běžnému použití, mívaly místo ve vitrinách a sloužily jako dekorace. (ber)

Pamatujete? Růžový olej

Foto ber

Tuhle dřevěnou malovanou lahvičku mi před několika desítkami let přivezli z dovolené v tehdy ruské Soči prarodiče. Pravda, vůně růžového oleje mne nijak nenadchla ani tehdy, ale je to svým způsobem památka na ty, které jsem měla moc ráda.

A představte si, že ten olej je tam pořád, ani moc nevyschl. A nevoní mi taky pořád. (ber)