Výzva 10 tisíc kroků má své vítěze!

Výzva 10 tisíc kroků má své vítěze!
ilustrační foto
Další fotky: 
Výzva 10 tisíc kroků má své vítěze!

Prvenství v počtu účastníků si vysloužilo město Prostějov, magistrátní tým zároveň zaznamenal vítězství v kategorii městských úřadů. „Myslím, že výzva je skvělou příležitostí nejen k rozpohybování společnosti, ale také možnost podívat se jinak na mobilitu ve městě. Jen u nás na radnici jsme měli postavených deset týmů," řekl na vyhlášení František Jura, primátor Prostějova. Mimořádné zapojení města bylo také jedním z důvodů, proč se vyhlášení konalo právě v Prostějově.

Kilo za rok, takový byl trend přibírání české populace během kovidového období. Aktuálně se s nadváhou či obezitou potýká 75 % mužů a 60 % žen. Změnit to chce Výzva 10 000 kroků. Jarní kolo zahrnulo 12 834 aktivních účastníků, z nich 51 % tvořily osoby s nadváhou či obezitou.

Vyhlášení proběhlo v Prostějově, který zvítězil v počtu zapojených účastníků v rámci města a také opanoval kategorii magistrátních týmů.

Pravidelnost a individuální možnosti vzala do úvahy osobní výzva, kterou splnilo celkem 3682 lidí.

Nedostatek pohybové aktivity a nezdravá strava jsou hlavní faktory, které vedou ke zhoršení životního stylu a následujícímu trendu tloustnutí české populace. Nové studie a zkušenosti z praxe ukazují na alarmující nárůst obezity u dětí i dospělých. V současnosti je více než čtvrtina dětí v České republice s nadváhou, z toho 16 % je dokonce obézních. U dospělých mužů se s nadváhou či obezitou potýká téměř 75 % a u žen je to 60.

V boji proti tomuto problému nabízí jednoduché, ale účinné řešení Výzva 10 000 kroků – jednoduše pravidelně chodit. Akce se zaměřuje především na osoby s nadváhou a seniory, pro které je pravidelný pohyb zásadní. Pravidelná chůze je jedním ze zdravých způsobů pohybu, který je dostupný pro všechny.

Výzva se pořádá pravidelně vždy dvakrát ročně, každý duben a říjen. Do letošní jarní výzvy se zapojilo celkem 12 834 aktivních účastníků, z nichž 51 % mělo nadbytečné kilogramy. Mezi účastníky byli i lidé s morbidní obezitou, kteří dosáhli pozoruhodných výsledků. Michal Žídek, nejtěžší muž výzvy, se svými 235 kilogramy zvládl udržet laťku nastavené osobní výzvy po dobu 23 dnů.

Jiří Mahdal ze Zábřehu začínal na podobné hmotnosti 197 kg. Díky lékařskému zákroku v kombinaci s pravidelným pohybem v rámci výzvy 10 000 kroků je po roce lehčí o 92 kg. Příběhy jako tento ukazují, že každý může najít vlastní výzvu a dosáhnout svých cílů. Měsíční výzva zároveň může nastartovat motivaci ke změně celkového životního stylu.

Kromě výhod pro individuální zdraví má pěší doprava také pozitivní dopady na naše okolí a pomáhá tvořit čistší, klidnější a bezpečnější města a obce. „I proto jsme hrdí na to, že k výzvě se připojilo celkem 67 měst a obcí z České republiky a Slovenska,“ říká iniciátor výzvy Jaroslav Martinek z pořádajícího spolku Partnerství pro městskou mobilitu. (Zdroj Jitka Vrtalová, tisková mluvčí Partnerství pro městskou mobilitu)

Poslat nový komentář