Benefice Táni Krejsové? Jedním slovem - nádhera!
Příznivci literatury a divadla si ve čtvrtek v podvečer přišly v kinokavárně Duha na své. Skvělá žena, Taťána Krejsová, oslavila své osmdesátiny a jelikož je to dáma, která je v oblasti literatury a divadla po celý život velmi činná, divadelní klub Historia připravil malou benefici - došlo k čtení ukázek z její literární tvroby či k uvedení jednoaktovky Ano, maminko! Všichni se skvěle bavili, což je znát z fotografií, Táňa Krejsková neskrývala dojetí.
A co na sebe tato milá dáma prozradila?
"Přesto, že mám vzdělání ekonomické a celý život jsem pracovala jako ekonom, začala jsem v 60. letech psát povídky. Nejdříve z vesnického prostředí, kde mě zaujaly hlavně výrazné typy lidí a atmosféra tehdejší, ještě nestabilizované vesnice. Téměř okamžitě mě přijali tehdejší mladí brněnští spisovatelé, kříž, Procházka i lidé kolem časopisu Host do domu", prozradila na úvod paní Krejsová.
Tehdy se hledaly nové talenty a bylo vypisováno mnoho soutěží, ve který se pravidelně umisťovala nejméně na druhém místě.
"V roce 1966", pokračuje Krejsová, "mi vyšla knížka - novela "Vítr z polí" a byla jsem dokonce vyzvána k urychlenému napsání scénáře pro film z vesnického prostředí. Protože jsem měla mnoho jiných povinností a žádné literární vzdělání, nedokázala jsem rychle tuto příležitost využít a scénář napsat. Jistě mnohem lépe si poradil spisovatel Procházka a jeho film "Osení" s V. Olmerem v hlavní roli byl natočen ještě tentýž rok".
V dalších letech se věnovala i povídkám z jiného prostředí, protože všude potkávala spletité lidské osudy a publikovala v časopisech a celostátních novinách, jako byla Vlasta, Mladá fronta, Rovnost a další. V roce 1970 vydala Akademie věd sborník spisovatelů, kde byla též uvedena.
"V roce 1970 byly všude provedeny personální změny a moje možnost publikovat se velmi omezila. několik povídek mi ještě vyšlo, ale můj další rukopis "Soví dvůr" mi byl vrácen s tím, že je námětově nevyhovující. Pouze časopis Stadion mi tiskl povídky, na jejich přání pouze ze sportovního prostředí (ve kterém jsem se snažila rychle zorientovat) a Zemědělské noviny mi zůstaly věrné.
Psala jsem sice dál, ale už mnohem méně a jen pro vlastní potěšení", popisuje Táňa Krejsové své literární počiny.
A tak píše dodnes...
A my jí za to velmi děkujeme!
Poslat nový komentář