Masopust je za dveřmi
Už zítra se řadou obcí regionu přežene veselý rej masek, který ohlásí začátek půstu, pokání a přípravy na Velikonoce. Masopust či ostatky jsou prastarým zvykem, který se na venkově udržel do dnešních dnů. Sobotní průvod maškar odstartuje bujné celovíkendové veselí, které zakončí masopustní veselice s pochováváním basy. Je to obřad litánií a nářků, protože spolu s basou je pohřbena všechna světská zábava, radovánky a veselí.
V Dětkovicích, Pivíně, Přemyslovicích, Víceměřicích, Vícově i na dalších místech prostějovského regionu se slaví ostatky po mnoho desetiletí a historie masopustních průvodů sahá až do poloviny minulého století. Veselý průvod maškar se přežene celou obcí a z pověření ostatkového výboru zve všechny pantáty, panímámy a hlavně omladinu na večerní masopustní posezení. Rituál je každý rok stejný – starosta obce předá „právo“ stárkovi a podle starého glejtu se přečtou práva a povinnosti všech účastníků masopustního průvodu. Pak se veselý masopustní průvod maškar vydá s kapelou dům od domu, kde mají panímámy připravené bohaté pohoštění a něco lahodného moku na povzbuzení nálady a jako prevenci proti chladu. Mezi maškarami nechybí medvěd, pak zdravotníci na poskytnutí první pomoci, smrťák, čerti a také četníci, kteří propůjčené právo bedlivě střeží.
Nejproslulejší ostatky pořádají v Pivíně. Režie se zde ujímá Divadelní společnosti Větřák, která má připravený bohatý scénář až do úterý, kdy ostatková veselice končí spolu s pochováním basy Barborky. Popeleční středa je pak začátkem půstu a přípravou na velikonoční svátky, které jsou spolu s pondělní mrskačkou další oblíbenou lidovou zábavou.
(jap)
Poslat nový komentář