Do ankety Alej roku Prostějov nominoval lípy na Svatoplukově ulici!

Do ankety Alej roku Prostějov nominoval lípy na Svatoplukově ulici!
Foto Zbyněk Honest

Tisíce kilometrů našich silnic, polních cest, ulic i  parkových promenád od nepaměti lemují aleje stromů. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období  a ceníme si jejich staleté  historie. Obdivujeme příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Aleje nám poskytují místo k procházkám i odpočinku. Patří ke zdravé a fungující krajině. A každoročně soutěží o titul Alej roku. Prostějov tentokrát nominoval lipovou alej na Svatoplukově ulici. Hlasování bude započato 2. 11. 2022.

"Určitě máme i letos co nabídnout. V předchozích ročnících jsme zabodovali například lipovou alejí na břehu říčky Hloučela, dubovou alejí u drozdovického rybníka nebo platanovou alejí v ulici Rejskova a věřím, že i tentokrát máme šanci s naší lipovou alejí ve Svatoplukově ulici uspět," říká náměstkyně primátora Milada Sokolová a dodává: "Krásné fotografie aleje pořídil i tentokrát pan Zbyněk Honest, za což mu děkujeme."

O ulici Svatoplukova a jejích alejích:

Ulice Svatoplukova, na které se nachází lipová alej, měla v historii názvů opravdu mnoho, některé se opakovaly. Byla tak ulicí Nádražní, Svatoplukovou, třídou Viktoria, Rooseveltovou třídou, Gottwaldovou a od 23. února 1990 se opět vrátila k názvu Svatoplukova. Obě strany ulice lemují aleje stromů. Ta starší lipová, oboustranná, lemuje široký chodník na levé straně ulice. Pravděpodobně byla vysazená na počátku 20. století, tedy v době, kdy ulice zažívala největší slávu, v době budování měšťanských domů. V průběhu let byla obnovována a pravidelně podsazována. Pod korunami lip procházel i prof. Otto Wichterle, sídlil tu autosalon luxusních vozů WIKOV nebo tudy jezdil do své továrny proslulý oděvní magnát Jan Nehera. Bez nadsázky tedy lze říci, že se pod těmito stromy psala nemalá část bohaté historie Prostějova, jako průmyslového centra Hané.

Více o anketě Alej roku najdete na https://www.alejroku.cz/. (red)

Poslat nový komentář