Opilci na silnicích: já jsem nešoféroval, to pes!

Opilci na silnicích: já jsem nešoféroval, to pes!
ilustrační koláž

Strážci pořádku a bezpečnosti na našich silnicích se i v minulých dnech potýkali s "výskytem" alkoholu u osob řídících dopravní prostředky. Cyklista nemohl pochopit, že na kolo už nasednout nesmí, motorista zastavil v centru a vrávorajícím krokem se šel vymočit, šofér před policisty za volant místo sebe posadil psa.  

V úterý 22. května o půl čtvrté odpoledne nahlásil oznamovatel na linku 156, že po městě jede podnapilý cyklista, který při jízdě na kole stále padá a ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Strážníci muže zastihli v Drozdovicích přímo při pádu na pozemní komunikaci. Čtyřiapadesátiletý muž se doznal k požití 4 piv a 2 rumů, dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 2,95 promile. Muž chtěl stále pokračovat ve své jízdě, nebyl schopen pochopit, že v takovém stavu jet nesmí, proto mu strážníci kolo zabavili. Nyní ho čeká správní jednání, za takový přestupek hrozí až padesátitisícová pokuta. 

O den později, ve středu 23. května po 22. hodině byl nahlášen podnapilý řidič jedoucí od Plumlovské ulice do centra. Pomocí městského kamerového systému byl automobil sledován a autohlídce se předávaly informace o jeho pohybu. Strážníci muže dostihli při vystupování z vozu na Přikrylově náměstí. Vozidlo nechal nastartované, v ruce držel hamburger a šel vykonat potřebu. Jeho chůze byla nejistá. Strážníky byl vyzván k předložení dokladů. Po té byla u řidiče provedena opakovaná dechová zkouška s nejvyšším výsledkem 1,71 promile. Strážníci přivolali kolegy z Policie ČR, kteří si dvaadvacetiletého muže převzala k dalším úkonům.

Nejkurióznější čin související s alkoholem za volantem však řešili policisté z Frýdku-Místku. V neděli stavěli Mazdu a při zastavování vozu si všimli, že něco není v pořádku: řidič si přesedá na místo spolujezdce a místo sebe za volant usazuje svého psa. Šedého pejska nezjištěné rasy bylo sotva vidět.

Brzy policisté zjistili, že se jedná o „známou firmu“. Pětatřicetiletému muži byl vysloven zákaz řízení a v době kontroly jevil známky podnapilosti. Veškerou kontrolu na alkohol odmítl. Závěrem pak hlídku na její dotaz, proč řídil i přes vyslovený zákaz a navíc v podnapilém stavu, takřka „odzbrojil“ svou odpovědí: "Já jsem přece neřídil a jak vidíte, řidičem mého vozu je tento pes," a ukázal na roztřeseného chlupáče. Za svým si stál i při výslechu na policejní služebně po návratu z protialkoholní stanice, kde byl z pochopitelných důvodů umístěn.

Muži za jeho jednání, kterým se dopustil přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, hrozí trest v odnětí svobody až na tři léta.

(red)

Poslat nový komentář