V Afghánistánu zemřel vojenský kynolog

V Afghánistánu zemřel vojenský kynolog
Foto Generální štáb AČR

I když prvotní informace hovořily o tom, že voják, který padl v pondělí po útoku afghánského vojáka, je z prostějovské posádky 601.skss, dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Podle zjištění ČTK byl Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně. 

Útočník nebyl z jednotky, kterou Češi v Afghánistánu cvičí. Šlo o muže ze základny, který na české vojáky zaútočil při návratu do ní. "Část naší jednotky vykonávala rutinní činnost na základně, jela převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky ke své základně, kde bydlí. Při návratu na základnu byla vedena střelba," popsal situaci náčelník generálního štábu Aleš Opata. Útočník střílel ze vzdálenosti 80 až 100 metrů z pušky M14. Vojáci podle Opaty reagovali podle stanovených pravidel. Bezprostředně po útoku české bezpečností síly útočníka zastavily a zajaly. Případ nyní vyšetřují afghánské složky.

Tělo Tomáše Procházky bude přepraveno zpět do Česka ve středu večer. (ber)

Komentáře

Riziko povolání.

Poslat nový komentář