FOTO+VIDEO Orlům proti Pardubicím selhala střelba, prohráli o devět bodů

O osudu zápasu Prostějova s Pardubicemi rozhodla i střelba z trojkových pozic, ve které byli hosté lepší.

Důležitý duel sehráli tři dny po Novém roce na vlastní palubovce basketbalisté Orlů Prostějov. S již uzdraveným Matejem Ventou přivítali nevyzpytatelné Pardubice, které na podzim porazili na jejich palubovce těsně 92:91. Východočeši navíc byli před zápasem v tabulce o jediný bod za Prostějovem, a hrálo se tak i o lepší pozici v postupové šestce.

Úvod zápasu se nesl ve vyrovnaném duchu a první trhák si připsal Prostějov mezi třetí a čtvrtou minutou, kdy díky dvěma trojkám Slezáka a Panduly utekl Pardubicím na rozdíl čtyř bodů. Mírný náskok si domácí udržovali až do osmé minuty zápasu, celek z města perníku však potvrdil svoji roli třetího nejlépe bránícího týmu soutěže, soupeře si držel na dostřel a těsně před koncem čtvrtiny odskočil na dvoubodový rozdíl.

Podobně vyrovnaný průběh měla i druhá část hry. Pardubice sice utekly svému soupeři díky několika jeho nepřesným střelám na pětibodový rozdíl, Prostějov však v polovině druhé periody vyrovnal a přestože hosté vzápětí opět získali čtyřbodový náskok, Orli se krátce před poločasem dostali po dlouhé době do vedení. Již v této části hry se však začala projevovat špatná prostějovská střelba z trojkové vzdálenosti, která pak sehrála rozhodující roli v následujícím průběhu zápasu.

Po obrátce totiž prostor mezi obroučkou netrefili jak dvakrát Pandula, tak Slezák, a jelikož se prostějovským basketbalistům nedařila ani střelba za dva body, získaly Pardubice pětibodové vedení. Jen podobně neúspěšná střelba Východočechů držela Prostějov ve hře, když největší rozdíl ve skóre byl 43:49. I díky tomu mohli Orli opět vyrovnat, stará známá zápasová bolest v podobě neúspěšné střelby však zajistila lepší výchozí pozici do rozhodujícího dějství Pardubicím v poměru 52:56.

Poslední část hry pak byla završení celozápasového trápení Orlů. Snad každá střela, která mířila na pardubický koš, vyletěla ven z obroučky, a i když byla na prostějovských basketbalistech patrná snaha, nepřesnost v koncovce veškeré jejich úsilí mařila. Pardubice v průběhu poslední desetiminutovky odskočily až na jedenáctibodový rozdíl, a jen díky dobré defenzívě Orlů a špatné střelbě se nedostali dále (o "úspěšnosti" střelby obou celků ve čtvrté čtvrtině vypovídá i následující video). Cholevovi svěřenci tak utkání drželi stále v nejistotě, nejblíže soupeři se však dostali pouze na šest bodů čtyři a půl minuty před koncem a pak pět bodů v poslední minutě, kdy však Marko neproměnil samostatný únik a naděje Orlů pohasly definitivně. Pardubice nakonec zápas dotáhly do vítězného konce poměrem 66:75.

Že zápas rozhodla především nepřesná střelba, souhlasil i trenér BK Prostějov Zbyněk Choleva. „Nepadaly nám otevřené střely, na které my hrajeme a které nám normálně končí v koši. Začali jsme proto hledat jiné situace a už to nebylo ideální. Hráče jsem nabádal, aby dále stříleli, že to přijde. Bohužel, dnes nám to tam nepadalo,“ řekl trenér Prostějova a mířil tím i na situaci v průběhu druhého poločasu, kdy Orli skoro šest minut nevstřelili koš. Kouč Orlů však vyzdvihl i dobrou obranu Pardubic. „Soupeř vysunul obranu a bránil nás od míče. Tím nás vytlačil z trojkového prostoru, a již to nebylo pro nás tak komfortní,“ shrnul Choleva.

BK Prostějov – BK JIP Pardubice 66:75 (23:25, 43:43, 52:56)Střelba z pole: 23/64 (36%) – 28/65 (43%)Střelba za tři body: 6/29 (21%) – 5/15 (33%)Trestné hody: 14/20 (70%) – 14/21 (67%)Doskoky: 39:35Fauly 19:19

Sestavy:Prostějov: Venta 6 – Pandula (9 bodů, 9 doskoků), Bratčenkov 3, Marko 6, Slezák 11 – Dufault 14, Švrdlík (12 bodů, 7 doskoků), Kohout (2 body, 8 doskoků), Prášil 3. Trenér: Zbyněk CholevaPardubice: Čarnecký 6, Šoula, Žabas 20 – Kotas 4, Faifr 7, Peterka, Muirhead 15 – Peterka 2, Bohačík 10, Pospíšil 3, Nelson (8 bodů, 5 doskoků). Trenér: Jan Slowiak