Chcete jezdit? Bez platného řidičáku to nepůjde – výměny probíhají

Chcete jezdit? Bez platného řidičáku to nepůjde – výměny probíhají
ilustrační foto

Se vstupem Česka do Evropské unie, v květnu roku 2004, se začal vydávat nový typ řidičského průkazu, takzvaná plastová karta. Změny starých řidičáků za tyto nové kartičky stále probíhají. Na konci tohoto roku končí platnost dokladů, které byly vydány v letech 2001 až 2004. Na výměny řidičáků, jak se ukazuje, lidé nespěchají.

„Bez platného průkazu jezdit nemůžete,“ zní z odboru dopravy, kde se řidičské průkazy vyměňují.  Změna se týká těch dokladů, které jsou vydané v době od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. O tom, že lidé s výměnou nespěchají, vypovídá informace mluvčí radnice Jany Gáborové. 

„Po prvním čtvrtletí je to tak, že průkaz nemá doposud vyměněno zhruba osm tisíc lidí. Za první tři měsíce si pro nový došlo asi kolem pěti procent majitelů řidičských průkazů. Pokud vše půjde tímto tempem, do konce roku to nemusíme stihnout a lidé budou bez platného dokladu. Počítat totiž musí s tím, že sama výměna také chvíli trvá.“ Nový řidičský průkaz úřad vydá do dvaceti dnů ode dne podání žádosti o změnu. Výměna je zdarma, pokud je ovšem potřeba měnit údaje zapisované do řidičského průkazu, pak zaplatíte padesát korun jako správní poplatek.

Co všechno je třeba pro plastovou kartičku udělat?

Vyplnit „Žádost o vydání řidičského průkazu“. Předložit platnou občanku. V případě jejího odcizení či ztráty je třeba mít potvrzení o Občanském průkazu, rodný list, nebo pas. Nutná je také jedna fotografie o rozměru 3,5 x 4,5 centimetrů. K nahlédnutí je třeba mít s sebou i stávající řidičský průkaz.

Další informace jsou na webových stránkách magistrátu: http://www.mestopv.cz/files/ziv_sit/odbory/od_23/110829-vymena-dosavadnich-ridicskych-prukazu-1.pdf  (kaa)

Ilustrační foto: magistrát

Poslat nový komentář