doklady

Zneužil doklady svého otce. A nabral si půjčky

ilustrační foto Policie ČR

V úterý zahájil policejní komisař trestní stíhání 32letého muže z Prostějovska, který podvedl svého otce a nabral si na jeho doklady půjčky u nebankovních společností.

V průběhu května letošního roku uzavřel šest úvěrových smluv, i když si byl vědom toho, že nemá pravidelný příjem finančních prostředků, nesplňuje podmínky pro jejich poskytnutí, a navíc jsou proti němu vedena exekuční řízení. „Aby peníze získal, musel zneužít otcovi doklady, které vzal v místě bydliště, kde žil společně s rodiči a ofotil si je. Díky takto získaným dokladům se mu podařilo na půjčkách získat celkem 47 500 Kč. Povedený syn je obviněn z trestného činu úvěrový podvod s dvouletou trestní sazbou odnětí svobody," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red).

Nezamkl auto, přišel o všechno

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době přes noc z neděle na pondělí využil dosud nezjištěný pachatel trestuhodné neopatrnosti třiatřicetiletého muže z Prostějova. Ten ve svém Volkswagenu, zaparkovaném večer v Plumlovské ulici ponechal peněženku a automobil navíc neuzamkl.

"Když se ráno k vozidlu vrátil, zjistil, že mu tam chybí peněženka, dva nabíjecí kabely k telefonu a dioptrické sluneční brýle. S peněženkou přišel i o osobní doklady, platební kartu a finanční hotovost bezmála 3 tisíce korun. Celkem způsobenou škodu pak vyčíslil na bezmála 10 tisíc korun," uvedl k prvnímu případu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté věc šetří pro podezření z přečinu krádež a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za ty pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Nouzový stav skončil již 18. 5. 2020, vyměňte si neplatné doklady!

ilustrační foto MV ČR

Magistrát města Prostějova eviduje za celý správní obvod velké množství neplatných občanských průkazů. Ty je třeba co nejdříve vyměnit, protože již pominula možnost prokazování totožnosti doklady, u nichž skončila doba platnosti po 1. březnu 2020.

Obdobná situace je i u řidičských průkazů. Možnost prokazovat se takovými doklady platila pouze po dobu nouzového stavu.

Občanské průkazy občané mohou vyřídit v úředních dnech: pondělí a středa od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 17. 00, čtvrtek od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 16. 00, pátek od 8.00 do 11.00 v budově Magistrátu města Prostějova, Školní 4.

Není třeba vždy jezdit na úřad v místě trvalého bydliště. Pro podání žádosti o občanský průkaz můžou občané využít jakýkoli úřad s rozšířenou působností.

Vyměňte si neplatné doklady, protože nouzový stav skončil již 18. května

foto Magistrát města Prostějova

Magistrát města Prostějova eviduje k dnešnímu dni za celý správní obvod cca 1 200 neplatných občanských průkazů.  Ty je třeba co nejdříve vyměnit, protože již pominula možnost prokazování totožnosti doklady, u nichž skončila doba platnosti po 1. březnu 2020. Obdobná situace je i u řidičských průkazů. Možnost prokazovat se takovými doklady platila pouze po dobu nouzového stavu.

Občanské průkazy občané mohou vyřídit v úředních dnech: pondělí a středa od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 17. 00, čtvrtek od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 16. 00, pátek od 8.00 do 11.00 v budově Magistrátu města Prostějova, Školní 4.

Není třeba vždy jezdit na úřad v místě trvalého bydliště. Pro podání žádosti o občanský průkaz můžou občané využít jakýkoli úřad s rozšířenou působností.

Chcete jezdit? Bez platného řidičáku to nepůjde – výměny probíhají

ilustrační foto

Se vstupem Česka do Evropské unie, v květnu roku 2004, se začal vydávat nový typ řidičského průkazu, takzvaná plastová karta. Změny starých řidičáků za tyto nové kartičky stále probíhají. Na konci tohoto roku končí platnost dokladů, které byly vydány v letech 2001 až 2004. Na výměny řidičáků, jak se ukazuje, lidé nespěchají.

„Bez platného průkazu jezdit nemůžete,“ zní z odboru dopravy, kde se řidičské průkazy vyměňují.  Změna se týká těch dokladů, které jsou vydané v době od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. O tom, že lidé s výměnou nespěchají, vypovídá informace mluvčí radnice Jany Gáborové. 

Nejen pasy, před dovolenou se připravte na fronty v registru řidičáků a vozidel

ilustrační foto

O problematice vydávání cestovních dokladů je veřejnost informována pravidelně. Ovšem pokud se chystáte na začátku prázdnin vyjet do zahraničí s autem, pečlivě si prohlédněte, zda máte všechny potřebné doklady v pořádku. A pokud plánujete vyjet novým vozidlem, pořiďte si ho co nejdřív. Jak bude fungovat centrální registr vozidel na začátku letní sezóny, je zatím ve hvězdách.

Na odborech registru řidičů a vozidel se před letními dovolenými objevují zájemci o vydání mezinárodních řidičských průkazů. Ten ale není potřeba v zemích Evropské unie, pořizují si ho řidiči, kteří cestují třeba do USA. Přesto se dá očekávat, že na odborech dopravy se na konci měsíce zřejmě budou tvořit fronty. Od začátku července přechází registr vozidel a řidičských průkazů z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. "Nový Centrální registr vozidel (CRV), který bude sloužit jako centralizovaný informační systém veřejné správy, bude spuštěn k 9. 7. 2012.

Ani lež nezachránila šoféra bez dokladů

Ilustrační foto

V neděli 23. října deset minut po půlnoci policisté při běžné kontrole zjistili řidiče, který jel bez řidičáku. Snažil se policistům tvrdit, že ho nevlastní. Policisté však zjistili, že porušil zákaz řízení, který mu byl soudně uložen až do roku 2015. Podle zákona mu hrozí vysoký trest. "Dne 23.10.2011 v 0:10 hodin bylo na ulici Krasická v Prostějově zastaveno osobní motorové vozidlo tovární značky Fiat Marea.