Dřevoryty a žně na Hané v Národním domě

Dřevoryty a žně na Hané v Národním domě
ilustrační foto

Kavárna Galerie Národního domu je vyzdobená řadou vzácných dřevorytů. Svá díla tady presentují dva, již nežijící umělci. Jaroslav Votruba a Josef Zicha se zaměřili na tematiku starodávných žní.

„Lidé už pomalu nevědí, co to žně jsou. Kdysi probíhaly hodně bouřlivě a každé hospodářství mělo spoustu práce. I nedávná historie pamatuje obří kombajny na silnicích, jak cestují ze Slovenska k nám a pomáhají při sklizni. Dnes to téměř nevidíte. Bylo to tedy jasné téma, co pro Galerii vybrat na letní měsíce,“ nastínil výběr Miroslav Švancara, který výstavu dřevořezeb připravil. Hosté kavárny si tak kromě černého nápoje budou moci vychutnat časy dávno zapomenuté, kdy statní sekáči na polích sklízeli úrodu. Výjimečnost vystavovaných dřevorytů spočívá v technice, kterou vznikly.

„Tento styl se mezi výtvarníky používá už velmi málo. Hojněji ho umělci využívali na přelomu předminulého století. Jedna vystavovaná sbírka je z roku 1911 a ta druhá z roku 1947. Obě také spojuje překrásně ztvárněná krajina,“ popsal Švancara. Unikátní sbírky evokují nostalgické vzpomínky na mládí a život na venkově a k vidění budou až do 4. září. (kaa)

Ilustrační foto: ND

Poslat nový komentář