Příběh kmotra. Nový český film a plná kina

Příběh kmotra. Nový český film a plná kina
ilustrační foto internet

 

V kinech v České republice běží nový český film Příběh kmotra. Recenzi nám na něj svýma očima napsala studentka Kristýna Brabcová.

Po zhlédnutí tohoto filmu můžu říct, že se jedná o zajímavý film s velmi poutavým dějem. Film o Františku Mrázkovi, podvodech a politice je sice vážnějšího rázu, ale podle mého názoru by lidé o této tématice měli vědět. Předloha filmu, bestseller Jaroslava  Kmenty „Kmotr Mrázek",  je sice pouze volně inspirována skutečným životem tohoto „kmotra“, ale jsem si jistá, že zkorumpovaní policisté, vytahování špíny a známostí na těch správných místech tu opravdu fungovala a fungují, což jsme mohli vidět i ve filmech s podobným námětem, jako byl Kájínek, Sametoví vrazi či Hranaři.

Co se týká zpracování filmu, tak je dobře, že si režisér Petr Nikolaev nebral servítky a nevyhýbal se i poněkud drsnějším scénám, jako byla vražda mladého novináře, kurátorky či kamuflovaného useknutí hlavy jednoho z vrahů v příběhu. Kromě toho se ve filmu objeví i ironie a černý humor a líbilo se mi, že většina zvratů a postav je načrtnuta velmi srozumitelně, přehledně a občas dokonce příjemně vypointovaně.

Velmi mě překvapil výkon Ondřeje Vetchého, kterého jsem měla zafixovaného spíše jako komediálního herce ze seriálu Okresní přebor a z filmů Pánská jízda či Báječná léta pod psa. Ale postavu Františka Mrázka, ve snímku Františka Vedrala, se mu podařilo zahrát podle mého názoru velmi dobře. Díky jeho schopnosti zahrát různé charaktery postav jsem ho začala vidět v úplně jiném světle a považuji ho za jednoho z nejlepších českých herců. Myslím, že režisér měl šťastnou ruku i při obsazení ostatních hlavních protagonistů, ať už jde o Lukáše Vaculíka, coby spravedlivého policistu, Kryštofa Hádka nebo krásnou Slovenkou Evou Kerekesovou, známou pod uměleckým jménem Vica Kerekes. U této mladé talentované herečky mě mrzelo, že neměla dostatečný prostor a tak na plátně působila spíš jako ozdoba ukazující hlavně své tělesné přednosti než ty herecké.

Podle mě je tento snímek ukazující Mrázkovu schopnost vše si dobře naplánovat a využít situace velmi zdařilý. Je sice pravda, že ani tento film se nevyhnul nesmyslům, jako je probíhající kampaň "Havel na hrad" poté co měl Havel prezidentský projev v televizi. To jsou ale jen drobnosti. Mě osobně tento film zaujal.

Kristýna Brabcová 

Poslat nový komentář