Pamatujete? František Venclovský

Pamatujete? František Venclovský
ilustrační foto

Před několika dny - 30. července – jsme si připomněli výročí, kdy v roce 1971 přeplaval první Čech kanál La Manche. Byl jím František Venclovský, který 33,6 km dlouhou trať zvládl za 15 hodin a 26 minut. Muž, který bitvu s mořem trénoval doma ve vodě plné soli, pronesl po překonání kanálu památnou větu „Já su tak šťastné“.

 

Rodák z Lipníku nad Bečvou zasvětil svůj život sportu. Byl vynikajícím atletem a v 50. letech patřil ke špičce československých boxerů.  Když se v roce 1957 při přeskoku koně těžce zranil, vypadalo to, že ochrnutý na horní polovinu těla zůstane už navždy. Stálo však při něm štěstí, protože půl roku od úrazu ucítil brnění v prstech. Rehabilitoval plaváním, které ho nakonec přivedlo k otužování a dálkovému plavání.

Poprvé ho napadlo přeplavat Lamanšský průliv v roce 1964, pokusil se o to v roce 1970, protože úřady rychlejší nebyly. První pokus 6. září 1970 mu nevyšel. Na nezdaru se podepsal hlavně nedostatek zkušeností, financí a špatné počasí.

O necelý rok později, 30. července 1971 opět stanul na francouzských březích kanálu La Manche a pokořil jej.  Totéž se mu povedlo ještě v roce 1975.

V roce 1981 přeplaval ve třístupňové vodě Dunaj, v roce 1989, společně s Janem Novákem překonali v sedmi stupních sibiřskou Angaru a zajistili si tak světový rekord. V roce 1990 se Venclovský – opět s Janem Novákem – stali prvními lidmi na světě, kteří přeplavali jezero Bajkal.

Bavil i siláckými kousky – vystřihl si stojku na rukách na zábradlí nad propastí Macocha nebo na střeše hotelu Moskva v Gottwaldově (nynější Zlín).

A stále plaval ve své milované Bečvě, která se mu nakonec stala osudnou. V prosinci 1996 ho při plavání v Bečvě postihly zdravotní potíže. Byl podchlazený a musel být ošetřený v nemocnici. Bolesti břicha ho za čtyři dny od propuštění z nemocnice donutily opět vyhledat lékařskou pomoc. Byl operován, ale bylo pozdě. Zemřel 13. prosince 1996 na embolii. 

 

Poslat nový komentář