Silvestr 2020 pohledem hasičů Olomouckého kraje

Silvestr 2020 pohledem hasičů Olomouckého kraje
Foto HZS Olomouckého kraje
Další fotky: 
Silvestr 2020 pohledem hasičů Olomouckého kraje

Silvestrovské oslavy nejen v Olomouckém kraji byly výrazně ovlivněny mimořádnou situací, vládními opatřeními a s tím se nesla obava možných nebezpečných situací při manipulaci široké veřejnosti se zábavní pyrotechnikou v době kdy je nařízen zákaz vycházení. Naopak šlo přepokládat, že právě tato opatření pro většinu obyvatel Olomouckého kraje bude důvodem rušení aktivit v podobě ohňostrojů či podobných aktivit, kdy je předpoklad nebezpečí neopatrné či nedbalostní manipulace s otevřeným ohněm.

Odhady hasičů o menším počtu mimořádností, kdy je nutné přivolat hasiče se naštěstí naplnily, tedy v tom správném slova smyslu a výjezdů během posledního dne roku 2020 a příchodu roku nového 2021 pohledem na požáry bylo méně. Toho posledního dne již v pozdějších hodinách přece jenom hasiči k požárům museli vyjíždět. Nejprve k ohlášenému požáru rodinného domku nebo něčeho před domem do Huzové na Olomoucku, zde se později ukázalo, že jde o planý poplach o to smutnější zjištění, že šlo o možné zneužití volání na tísňovou linku. Celou situaci tak následně předali k šetření Policii ČR.

Složitější situaci krátce po 19.hodině řešili v Hrabenově na Šumpersku při požáru dřevěného přístavku a části garáži rodinného domku. Požár se naštěstí v čas podařilo dostat pod kontrolu a nedošlo k výraznému rozšíření. Při požáru došlo k popálení jednoho z obyvatel a hasiči na místě poskytnuli prvotní předlékařskou pomoc a poté asistenci posádce zdravotníků ZZS. Za kurióznější situaci, kdy profesionální jednotka v Olomouci vyjela k ohlášenému požáru v domě, mohou vyhodnotit po průzkumu zjištěném kouření ne požárem, ale odsáváním páry na ulici Dobnerova.

"První výjezd v roce 2021 evidujeme k 00:14, kdy tísňová linka přijala informaci o požáru plastové popelnice na ulici Fischerova, druhý požár zřejmě od zábavní pyrotechniky pro letošek do statistik zapíšeme zahořením křovin před domem v Bludově 00:29 a to jsou prozatím všechny požáru v letošním roce. Situace, kdy budete potřebovat pomoc hasičů je zřejmě bezpočet, o tom se přesvědčil i jeden uvězněný obyvatel na balkoně na ulici Kavaleristů v Olomouci. Dveřní balkonový systém se zasekl. Naštěstí se nám podařilo vše bez poškození nejdříve vysadit a zpětně dostat do posuvného kolejnicového systému," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

"Ve srovnání s rokem minulým jde opravdu o klidnější situaci, v roce předchozím například během dvou prvních hodin roku 2020 jsme k požárům různého typu popelnice, odpad, či zahoření od zábavní pyrotechniky vyjely k téměř desítce těchto situací," dodal mluvčí. (red)

Poslat nový komentář