Jeřáb a potápěči vyprostili auto z rybníka. Řidiče zachránil jiný řidič

Jeřáb a potápěči vyprostili auto z rybníka. Řidiče zachránil jiný řidič
Foto HZS Ol. kraje
Další fotky: 
Jeřáb a potápěči vyprostili auto z rybníka. Řidiče zachránil jiný řidič

Potápěči HZS Olomouckého kraje ve čtvrtek brzy ráno zasahovali u záchranné operace v Pardubickém kraji, kde sjel řidič osobního auta do rybníka a začal se s ním potápět. Duchapřítomně si ovšem stihnul zavolat pomoc a na tísňové lince oznámil, že se potápí a neumí plavat. Operační středisko tak do Miřetic v Pardubickém kraji vyslalo osm jednotek včetně našich potápěčů, kteří v tu chvíli drželi službu i pro sousední kraj.

„Řidič měl obrovské štěstí, protože mu ještě před příjezdem hasičů pomohl šofér sypače, který projížděl okolo, bez váhání skočil do ledové vody a muže z ní vytáhnul. Tonoucího muže si převzala zdravotnická služba, pardubičtí hasiči poskytli náhradní oblečení jeho zachránci a zajistili mu tepelný komfort,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasičští potápěči se vydali do chladné vody, aby zabezpečili vozidlo, které se nacházelo v hloubce necelých dvou metrů. Bylo nutné jej bez zbytečného prodlení vytáhnout zpět na břeh, aby nedošlo k úniku provozních kapalin a ohrožení životního prostředí. To kontrolovali z člunu pardubičtí kolegové.

Automobil zajistil, i navzdory špatné viditelnosti a kalné vodě, jeden z potápěčů za tažné zařízení lanovými úvazky a s využitím automobilového jeřábu jej pomocí navijáku vyprostili ze dna rybníka ven.

Potápěči slouží nepřetržitě a střídají se po dni s hasiči-potápěči z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Zasahují zejména v případech záchrany života. Jde například o osoby tonoucí nebo probořené do ledu, různé pády do vodních toků, záchranu potápěčů, vyhledávání utonulých a pohřešovaných osob v součinnosti s policií, vyhledávaní a vyzvedávání předmětů a vozidel za pomoci zdvihacích vaků a jeřábů nebo zajištění lezecké skupiny při práci nad vodní hladinou (například asistence motorovými čluny s posádkou). „V našem kraji zasahovali ve spolupráci s PČR naposledy například při vyhledávání tonoucího na pískovně Náklo nebo při vyproštění automobilu z vodní nádrže Hamrys v Olomouci,“ doplnila Balážová. (red)

Poslat nový komentář