Bodete mistrem, znalcem nebo očněm palireňské?

Bodete mistrem, znalcem nebo očněm palireňské?
Pozvánka

 

Prostějovská Palírna u Zeleného stromu slaví letos 495 let svého trvání. Při této příležitosti vyrobí originální edici Prostějovské režné, městu věnuje strom a pokusí se o rekord pod hlavičkou pelhřimovské agentury Dobrý den.

 

Jubilejní pálenka

Pouhých tisíc lahví a pět tisíc miniatur jubilení Prostějovské režné bude s retro etiketou s obrázkem radnice a podpisem Josefa Vojáčka, někdejšího majitele a autora prvního seznamu receptur pálenek.

"Režná je čistý bylinný destilát, jehož receptura přežila už bezmála šest generací prakticky beze změny. Zrodila se někdy v 17. století, kdy se žitu říkalo "rež", proto režná," vysvětlila mluvčí likérky Hana Matulová.

Jubilejní režná je s příměsí osmi bylin a semen - anýzu, fenyklu, koriandru, divizny a čtyř dalších. "Anýz je to vonné koření, podporující trávení a chuť k jídlu, pomáhá při dýchacích obtížích a zlepšuje pleť. Příjemně provoní dech a říká se, že povzbuzuje mužské vášně," dodala Matulová. Jubilejní režná bude k dostání právě na Hanáckých slavnostech.

Padnou rekordy? 

Na Hanáckých slavnostech 14. a 15. září se bude zápolit o rekord v nejdelším přípitku, který zaznamená již zmíněná agentura Dobrý den. Návštěvníci slavností si u stánku palírny budou moci ověřit své znalosti tradičních českých lihovin a získat certifikát znalce. "Kdo uhodne všechny čtyři produkty, získává nejvyšší ocenění – mistr palireňské. Ti méně úspěšní pak titul znalec palírenské a očeň palireňské," přidala pozvání Matulová.

Palírna věnuje strom

V rámci Hanáckých slavnosti zasadí rovněž ředitel akciové společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries Pavel Kadlec v centru Prostějova strom, aby připomínal všem současné význačné výročí Palírny U Zeleného stromu.

 

 

Poslat nový komentář