Nezapomeňte na Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince!

Nezapomeňte na Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince!
ilustrační foto hvězdárna Prostějov

 

Začátkem měsíce srpna ozdobí nebe meteorický roj Perseid, neboli „Slzy svatého Vavřince“. První meteory tohoto roje je možné teoreticky spatřit již od 17. července, nicméně maximum se letos očekává 12. až 13. srpna. Původcem tohoto roje je kometa Swift-Tuttle. Tak nezapomeňte, neplačte, ale slzy lovte. A nezapomeňte si něco přát!

Materiál vysvobozený z ledového povrchu kometárního jádra se samozřejmě zpět na kometu nevrací, ale podél dráhy vlasatice vytváří skutečnou meziplanetární řeku. Na rozdíl od těch pozemských však není složena z vody, nýbrž z drobounkých prachových částeček, které se během času rozptýlí po celé oběžné dráze komety. A protože dráha mateřské komety Swift-Tuttle téměř kříží dráhu Země, dostáváme se každoročně do proudu těchto částic. Po srážce s naší hustou atmosférou se tyto maličké kometární odrobinky prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří. Pozemšťané pak sledují světelné doprovody takovýchto zániků - meteory.

A jelikož "padající hvězdy" spojené s jádrem Swift-Tuttle vylétají při pohledu ze Země jakoby z jednoho místa na obloze (tzv. radiantu) v souhvězdí Persea, nazývají se tyto meteory Perseidy. Nejvíce Perseid bývá vidět ve druhé polovině noci. Je to tím, že se Země při svém letu Sluneční soustavou díky rotaci postupně natáčí do směru letu a tak pravděpodobnost viditelnosti srážky meteoroidu s naším vzdušným obalem během noci roste. Je to stejné, jako jízda autem v dešti. V podstatě všechny kapky zasahují přední sklo, zatímco zadní může zůstat prakticky úplně suché. Počet meteorů za hodinu se letos v době maxima odhaduje až na 100. Vzhledem k tomu, že mateřská kometa obíhá Slunce v opačném směru než Země, rychlosti obou těles se sčítají a meteory náležící k roji Perseid jsou proto velmi rychlé. Letos bude v období maxima náš Měsíc prakticky v novu, což je výhodné, protože nebude podívanou rušit svým světlem, jen je potřeba najít si vhodné pozorovací místo s co možná nejmenším světelným znečištěním a výhledem spíše východním směrem a mít štěstí na dobré počasí. Další informace můžete najít na adrese: http://www.hvezdarnapv.cz/perseidy-2015. Přeji všem úspěšný lov meťasů a nezapomeňte si něco hezkého přát! (Zdroj Karel Trutnovský, LH Pv)

 

Poslat nový komentář