Internetové podvody v plném proudu. Buďte obezřetní!

Internetové podvody v plném proudu. Buďte obezřetní!
ilustrační foto pixabay

V pondělí zahájili olomoučtí kriminalisté hned ve čtyřech případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Krátce před třináctou hodinou se na policii obrátil 41letý muž z Olomoucka, který zhruba v polovině července nabízel na inzertním portále prodej hodinek za 3 000 korun. Na inzerát zareagovala prostřednictvím aplikace určené k bezplatnému zasílání zpráv neznámá osoba, se kterou se dohodl na prodeji a úhradě přes kurýrní společnost. Poté klikl na odkaz zaslaný kupujícím a zde vyplnil název své banky. Nato začal přijímat e-maily a zprávy, ve kterých měl verifikovat další operace. Podle svých slov však nic takového nepotvrdil, a i přesto se neznámý pachatel naboural do jeho bankovního účtu, ze kterého mu odčerpal přes 170 000 korun.

Podobně dopadla i stejně stará žena z obce na Olomoucku, která inzerovala prodej dětského lehátka za 500 korun. I ona přistoupila na způsob prodeje přes přepravní společnost. Po kliknutí na přijatý odkaz vyplnila údaje ke své platební kartě a po chvíli zjistila, že jí z účtu zmizelo téměř 80 000 korun.

Další případ, při kterém podvodníci připravili 47letou ženu z Olomouce o bezmála 170 000 korun, započal minulý týden telefonátem od domnělé policistky. Ta se jí zprvu zeptala, zda mohou mluvit rusky, s čímž žena souhlasila. Záhy nato se dočkala sdělení, že peníze na jejím kontě jsou v ohrožení. Po tomto oznámení jí k telefonu předala údajného pracovníka banky, taktéž hovořícího rusky. Rozrušená žena si od něj vyslechla, že na jejím účtu dochází k podezřelým transakcím a v obavách o své úspory mu sdělila přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a následně i přijaté ověřovací kódy. Po nějakém čase začala nad celou situací více přemýšlet, a raději navštívila svoji banku. Zde se dozvěděla, že se stala obětí podvodu.

Na jiný typ lsti se bohužel nechal nachytat 34letý Olomoučan, který v pondělí 25. července obdržel SMS zprávu ve smyslu získané odměny od České pošty. Obsahem zprávy byl hypertextový odkaz, na který muž klikl a byl přesměrován na nezjištěnou doménu s informacemi o přeplatku na účtu SIPO ve výši 20 000 korun. Následně došlo k automatickému přesměrování na stránky jeho banky, které se jevily jako pravé. Ihned po zadání přihlašovacích údajů se dočkal vyrozumění, že došlo k jeho odhlášení. Proto se do bankovnictví opětovně přihlásil, ale tentokrát přes oficiální webové stránky banky. Ke své smůle zjistil, že má konto o 50 000 korun chudší.

„Upozorňujeme občany, aby zbystřili vždy, pokud přijmou hovor, při kterém jim volající tvrdí, že je jejich účet v ohrožení. Skuteční bankovní úředníci tak nikdy nepostupují! Taktéž apelujeme na občany, aby nikdy neklikali na přijaté neznámé odkazy, a v žádném případě nevyplňovali, či nesdělovali údaje ke své platební kartě, či internetovému bankovnictví!,“ doplnila policejní mluvčí Petra Vaňharová. (red)

 

 

Poslat nový komentář