Internetoví podvodníci jsou stále aktivnější, varují policisté

Internetoví podvodníci jsou stále aktivnější, varují policisté
Foto plakát

Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Všichni dnes používáme moderní technologie k různým finančním transakcím. Internetoví podvodníci ale nejsou pozadu a neustále cíleně útočí na naše finance na základě neustále se měnících podvodných praktik.

Šumperští policisté v posledním měsíci roku 2022 zaznamenali enormní nárůst těchto internetových podvodů. Toto je zapříčiněno mimo jiné zvýšenou aktivitou zákazníků v předvánočním období, ale také po vánočních svátcích, kdy začínají výprodeje a lidé často prodávají nevyhovující dárky na inzertních portálech. Samozřejmě i ekonomická situace nahrává podvodníkům, aby potencionální oběti nalákali na výhodné investice, zejména do kryptoměn.

Od 1. prosince 2022 do 3. ledna 2023 bylo oznámeno celkem devatenáct případů v souvislosti s pácháním trestné činnosti v kyberprostoru. Pachatelé poškozeným způsobili celkovou škodu přesahující částku dva miliony korun.

Pachatelé se nejčastěji dopouštějí investičních a reverzních podvodů pod různými legendami. Většinou se jedná o instalaci aplikace, pomocí které pachatelé získají nadvládu nad mobilním telefonem nebo počítačem. Dále se od poškozených snaží vylákat údaje k jejich platební kartě, například pod legendou odkazu na přepravní společnost v případě prodeje věcí poškozeným na inzertních portálech. Legendy se neustále mění, a proto by měli být lidé neustále obezřetní a při sebemenším náznaku podvodného jednání okamžitě přestat s podvodníkem komunikovat, změnit si hesla do internetového bankovnictví a kontaktovat svou banku a policii. Rychlost zde hraje důležitou roli. Pakliže nejsou v bance peníze ještě odečteny z účtu, může banka tuto transakci zablokovat.

„O své zkušenosti může hovořit téměř sedmdesátiletý poškozený ze Šumperska, který v říjnu loňského roku reagoval na svém webovém prohlížeči počítače na podvodnou reklamu nabízející investování do kryptoměn. Prostřednictvím telefonického hovoru přesvědčil poškozeného, aby mu přes aplikaci umožnil přístup do jeho počítače. Následně pachatel založil jménem poškozeného účet u investiční společnosti a postupně vylákal údaje k jeho platební kartě. Prostřednictvím takto získaných údajů provedl převody finančních prostředků v částce bezmála půl milionu korun,“ uvel příklad policejní preventista Ladislav Jílek.

Investiční podvody – slib „výhodné“ investiční nabídky jako „příležitost, která přichází pouze jednou za život“. Slib snadných peněz nebo pasivního příjmu, příslib vysokých výnosů v krátkém časovém období.

Reverzní podvody – probíhají zpravidla písemnou formou a podvodník se staví do role falešného zájemce o koupi nabízeného zboží.

„Myslíte si, že vás v online prostředí nemůže nikdo podvést a všechny nástrahy znáte? Vyzkoušejte si tedy www.kybertest.cz,“ doplnil Jílek. (red)

Poslat nový komentář