kriminalita

Internetoví podvodníci jsou stále aktivnější, varují policisté

Foto plakát

Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Všichni dnes používáme moderní technologie k různým finančním transakcím. Internetoví podvodníci ale nejsou pozadu a neustále cíleně útočí na naše finance na základě neustále se měnících podvodných praktik.

Šumperští policisté v posledním měsíci roku 2022 zaznamenali enormní nárůst těchto internetových podvodů. Toto je zapříčiněno mimo jiné zvýšenou aktivitou zákazníků v předvánočním období, ale také po vánočních svátcích, kdy začínají výprodeje a lidé často prodávají nevyhovující dárky na inzertních portálech. Samozřejmě i ekonomická situace nahrává podvodníkům, aby potencionální oběti nalákali na výhodné investice, zejména do kryptoměn.

Preventivní akce „Zabezpečte se“ cílí na majitele chat a chalup

Foto Policie ČR

S podzimním obdobím se každoročně zvyšuje riziko vloupání do rekreačních chat a chalup napříč Olomouckým krajem. Toho jsou si vědomi i policisté, a proto v těchto dnech zvyšují svou aktivitu v rámci probíhající preventivní kampaně s názvem „Zabezpečte se“.

„Policisté Olomouckého kraje provádí namátkově ve vytipovaných lokalitách kontroly těchto objektů se zaměřením na správné zabezpečení majetku a chataře upozorňují na rizika s tím spojená,“ uvedl policejní preventista Ladislav Jílek.

Za letošní rok policisté Olomouckého kraje evidovali celkem 54 vloupání do rekreačních objektů se škodou přes 600 tisíc korun. Ve stejném sledovacím období bylo v roce 2021 spácháno o šest případů méně se škodou přesahující 750 tisíc korun.

Policisté seznámili seniory s praktikami podvodníků

Foto Policie ČR

Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Jak u příležitosti tohoto dne, tak během celého roku, pořádají olomoučtí policisté pro seniory napříč krajem preventivní besedy, během kterých je seznamují se základními zásadami bezpečného chování. Nebylo tomu jinak ani ve středu 5. října, kdy se u příležitosti oslavy svátku seniorů setkalo v prostějovském kulturním domě přes 500 účastníků. Vedle kulturního programu zde probíhaly besedy různých městských institucí a své zastoupení tam měla i Policie ČR.

Přítomné seniory policisté seznámili s aktuálními problémy a novými metodami podvodníků působících především v online prostoru. Dozvěděli se o podvodných telefonátech spojených se spoofingem. Spoofing je situace, kdy se útočník vydává za někoho jiného, a to prostřednictvím emailu, internetových stránek nebo telefonního hovoru. Pachatelé nejčastěji využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku konkrétní banky nebo číslo policie.

Plán prevence kriminality na období 2022–2025 byl schválen

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova schválila plán prevence kriminality na nadcházející čtyřleté období.

„Plán prevence kriminality je třeba mít připraven a schválen jako strategický dokument pro případ vyhlášení dotačního programu na prevenci kriminality Ministerstva vnitra ČR. Následně budou zpracovány jednotlivé dílčí projekty, které již byly Radou města Prostějova projednány a schváleny v rámci projektového námětu – Projekty prevence kriminality 2022 a jsou připravovány pro případnou realizaci.

V rámci ČR patří Prostějov mezi města s nižší kriminalitou

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

V Prostějově nedochází ve zvýšené míře k migraci pachatelů. Lze tak velmi dobře uplatňovat osobní a místní znalosti strážníků. Nemá vyloučené lokality, nejsou zde zaznamenávány extremistické skupiny, jejich projevy na veřejnosti, nedochází k vážnějšímu narušování veřejného pořádku. Městská policie řeší mimo jiné problémy jako bezdomovectví, drobnou kriminalitu, rušení nočního klidu.

Díky dobré spolupráci s veřejností lze účinně reagovat na požadavky a potřeby občanů v oblasti zajištění veřejné služby strážníky Městské policie Prostějov. „Například za rok 2020 bylo přijato na linku 156 celkem 8459 tísňových volání, což je 23 oznámení denně. Celých 55 procent těchto oznámení tvoří oznámení dopravních přestupků, stání ve vjezdu, na vyhrazeném parkovišti a podobně. Díky včasným oznámením se podařilo v mnoha případech zadržet pachatele a předat jej policii,“ řekl primátor František Jura.

V Olomouckém kraji vloni policisté šetřili devět vražd

ilustrační foto Policie ČR

V roce 2020 bylo v rámci Olomouckého kraje spácháno 9 vražd. Z celkového počtu se ve 3 případech jednalo o dokonanou vraždu a v 6 případech se jednalo o vraždu ve stádiu pokusu. Objasněno bylo všech 9 případů.

„Ve 4 případech se stali obětmi muži, v 5 případech ženy. Motivem vražd byly většinou rodinné a partnerské neshody, v 5 případech byli pachatelé pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

V roce 2020 bylo spácháno celkem 811 násilných skutků, oproti roku 2019 došlo k poklesu o 72 trestných činů, což představuje pokles o 8,2 %. Objasněno bylo 625 skutků, což je 77,1 % z celkového nápadu (v roce 2019 bylo objasněno 623 násilných skutků, což bylo 70,6 %), meziročně tak došlo ke zvýšení objasněnosti o 6,5 %.

Kriminalita v Olomouckém kraji klesla

ilustrační foto Policie ČR

V roce 2020 zaznamenali policisté v Olomouckém kraji celkem 8 369 trestných činů, což představuje oproti loňskému roku pokles o 1 469 trestných činů. Objasněnost trestných činů byla v loňském roce 58,62%, což je mírný nárůst oproti roku předchozímu.

Za výraznějším poklesem nápadu trestné činnosti stojí kromě dalších ukazatelů samozřejmě i opatření související s šířením výskytu nemoci COVID -19, zejména pak snížení pohybu osob na veřejnosti, další možnou příčinou je také novelizace trestního zákoníku, ve které došlo ke změně hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na 10 000 Kč. Jelikož zmíněná novelizace vstoupila v platnost až od 1. října 2020, ovlivnila tato skutečnost s největší pravděpodobností statistické údaje pouze minimálně.

Muž z Prostějovska od lidí vylákal čtvrt miliardy. Jde před soud

ilustrační foto justice.cz

Státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Brně obžaloval pětačtyřicetiletého muže z Prostějovska, který od lidí podle kriminalistů vylákal téměř 240 milionů korun. Muži hrozí až desetileté vězení.

Obžalobu státní zástupce podal 18. března. „Obviněný provozoval takzvané letadlo a pod záminkou výhodného investování na burze vylákal z více než dvou set poškozených částku ve výši téměř 240 milionů korun,“ uvedl mluvčí krajských žalobců Hynek Olma.

Policie muži zajistila majetek, který bude použitý k aspoň částečnému uspokojení nároků poškozených. (ber)

Karanténu drží i zločinci: kriminalita v kraji klesá

ilustrační foto Policie ČR

Zdálo by se, že karanténu drží nejenom řádní občané, ale i zločinci. Počet trestných činů se v Olomouckém kraji v březnu 2020 totiž ve srovnání se stejným sledovaným obdobím v předchozích letech snížil.

"V březnu 2020 jsme v Olomouckém kraji evidovali celkem 601 trestných činů, což je o 316 skutků méně než v předchozím roce. Nejvyšší podíl trestné činnosti má letos v měsíci březnu majetková kriminalita, kterou policisté evidovali ve 274 případech. V předchozím roce to bylo 367 skutků. Téměř na polovinu poklesla hospodářská kriminalita, a to z loňských 115 činů na letošních 75. Výrazně ubyla i násilná kriminalita, kterou policisté šetřili v 64 případech, oproti loňským 94 případům," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Hospodářská kriminálka řešila ponejvíce podvody, zpronevěry a počítačovou kriminalitu

ilustrační foto PČR

V loňském roce šetřili příslušníci oddělení hospodářské kriminality Policie ČR Prostějov 448 hospodářských trestných činů. Objasnili jich 362 hospodářských trestných činů, což je 81 %.

„V rámci majetkové trestné činnosti byly v roce 2015 nejčastěji prověřovány úvěrové podvody, podvody a zpronevěry související s činností podnikatelských subjektů a daňová kriminalita. V případě úvěrových podvodů jde o trvale vzestupnou tendenci v porovnání let 2009 – 2015 a u daňové kriminality došlo k výraznému nárůstu oproti roku 2015,“ ovedl vedoucí oddělení Leoš Navrátil.