Tip na výlet. ZOO Zlín a nový Jaguar Trek

Tip na výlet. ZOO Zlín a nový Jaguar Trek
Foto ZOO Zlín
Další fotky: 
Tip na výlet. ZOO Zlín a nový Jaguar Trek

V neděli 15. května v ZOO Zlín slavnostně otevřeli novou expozici pro jaguáry. Hlavními hvězdami Jaguar Treku jsou sameček Dany a samička Yuna. Rozpoznat je od sebe není vůbec těžké. Zatímco Yuna má klasické oranžové zbarvení s hnědými skvrnami, Dany je celý černý.

Sameček pochází z dánské ZOO Skaerup. Posledních několik měsíců se však jeho přechodným domovem stala hodonínská zoo, která nabídla, že u nich jaguár může zůstat, dokud nebude nová expozice Jaguar Trek dokončena. Hodonínští kolegové Danyho naučili i první základy pozitivního tréninku a práce s targetem.

Mladá samička Yuna dorazila jen o pár dní později z německé ZOO Rostock. Dlouhou a náročnou cestu zvládla naprosto bez problémů a její první kroky v nové ubikaci vedly přímo k Danymu, který ji už napjatě očekával. Jejich první seznámení zatím proběhlo pouze přes bariéru, ale bylo zřejmé, že jejich vzájemná přítomnost vzbuzuje u obou velkou pozornost.

V přírodě jaguáři žijí jako samotáři a samec se samicí se setkává pouze v období páření. Z tohoto důvodu je expozice rozdělena na dvě oddělené vnitřní ubikace a dva výběhy. „Obě naše zvířata jsou však velmi mladá (narozená v roce 2020), a proto věříme, že jejich vzájemné spojení proběhne bez problému a budou tak moct sdílet expozici společně,“ říká mluvčí zahrady mluvčí ZOO Romana Mikešová.

Základem nové expozice jsou dvě prostorné vnitřní ubikace, na které navazuje zimní výběh, který svým pojetím připomíná tropický prales. Díky němu lze pozorovat zvířata i během zimního období. Nechybí ani rozhlehlý venkovní letní výběh zakrytý ocelovou sítí. Celý komplex pro jaguáry se rozkládá na ploše více než 2 000 m2, je tak největší v rámci celé Evropy. Součástí letního výběhu je také jezírko, kde si budou moct jaguáři užívat koupání a potápění.

Jaguáři však nejsou jediným novým druhem, na který se můžete těšit. Sousední voliéra se stala domovem hned několika amerických druhů ptactva. Obdivovat můžete například ary arakangy, ary vojenské, čápy maguari nebo se poprvé seznámit s kondory andskými.

Společně s jaguáří expozicí vznikla i nová cesta pod tropickou halou. Prudké stoupání nahradila cesta, která vede ve svahu v serpentýnách. Výrazně napomůže pohybu handicapovaných návštěvníků a rodin s dětmi. Nově také umožní i průjezd vláčku, který od neděle 15. května poprvé projíždí celým areálem ZOO. Vláček vyráží stejně jako doposud ze zastávky u dětského koutku v australské oblasti. Přes Jaguar Trek pak pokračuje kolem tropické haly k rejnokům, pavilonu slonů a vrací se zpět do Austrálie. (ber)

Poslat nový komentář