Policista zachránil život motorkáři. Při velikonoční jízdě v Plumlově

Policista zachránil život motorkáři. Při velikonoční jízdě v Plumlově
ilustrační foto prvnipomoc.cz

Dne 31. března 2018 jsme krátce před čtrnáctou hodinou přijali oznámení o dopravní nehodě motorkáře v ulici V. B. Plumlovské v Plumlově. Na místo nehody kromě policistů skupiny dopravních nehod ihned vyrazili také kolegové z obvodního oddělení Plumlov. Po příjezdu na místo spatřili na zemi vedle motocyklu ležícího muže. Motocyklistovi, který byl v bezvědomí, poskytovali v době jejich příjezdu laickou první pomoc muž a žena. 

Jeden z policistů po rychlém vyhodnocení situace začal za asistence přítomné dvojice provádět muži zevní masáž srdce. Krátce na to přijela na místo dopravní nehody sanitka Zdravotnické záchranné služby, jejíž posádka si muže převzala do odborné péče a pokračovala v rozšířené kardiopulmonální resuscitaci, která byla úspěšná. Po chvíli muž začal se zdravotníky komunikovat a vrtulníkem letecké záchranné služby byl následně transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci.

Zdravotníci na místě vyhodnotili, že „rychlá a správně provedená první pomoc ze strany podpraporčíka Františka Čajkoviče čtyřiapadesátiletému muži zachránila život“. Toto stanovisko následně policistům potvrdil i ředitel Zdravotnické záchranné služby v Prostějově, MUDr. Radomír Gurka.

Následujícího dne vedoucí obvodního oddělení v Plumlově obdržel děkovný e-mail bratra zraněného muže. Ten v „hluboké úctě“ vyzdvihl nejen profesionální přístup podpraporčíka Čajkoviče, ale ocenil rovněž lidské a empatické jednání policistky skupiny dopravních nehod, praporčice Soni Málkové, která při vyrozumívání příbuzných svým vlídným a empatickým přístupem rodině motorkáře usnadnila přijetí této neveselé zprávy.

Jsme velmi rádi, že můžeme konstatovat, že před několika dny postižený muž již opustil nemocnici a v současnosti je v péči své rodiny v domácím ošetření.

Policie České republiky si takových skutků policistů velice cení. Každý služební funkcionář je šťastný, když má v řadách svých podřízených policisty, kteří dokonale naplňují policejní heslo „pomáhat a chránit“. Proto vedoucí územního odboru Prostějov, plukovník Miroslav Spurný policistu podpraporčíka Františka Čajkoviče za jeho čin navrhl panu policejnímu prezidentovi k udělení služební medaile za záchranu života.

 

Na přání bratra poškozeného muže přikládáme plné znění děkovného e-mailu ze dne 1. dubna 2018, který byl zaslán vedoucímu obvodního oddělení Plumlov, npor. Kamilu Jelínkovi:

Dobrý den pane Jelínku,

31. 3. 2018 se stala událost - viz příloha. Ten, komu pomohli, je můj bratr. Tak nějak samozřejmě se při takové události očekává účast PČR a ostatních složek. Co mě a celou rodinu překvapilo je to, že Vaši dva kolegové paní Málková a pan Čajkovič dali velmi nadstandartě vysokou přidanou hodnotu lidsví, profesionality a porozumění. Opravdu v hluboké úctě a pokoře oceňujeme přístup těchto nám neznámých lidí. Pan Čajkovič svým konáním dal mému bratrovi šanci žít. (Dle lékařů z Olomouce došlo u bratra k celkovému oběhovému selhání, tedy resuscitace mu dala život).

Paní Málková s rozvahou a pocitem bezpečí v hlase v telefonu neudělala nic menšího, než mě a zbytek rodiny uvedla do problému tak, že jsme se nemuseli hroutit, že jsme hned nabyli přesvědčení, že o bratra a vše ostatní je postaráno, jak nejlépe to v tu chvíli šlo.

O bratra teď pečují v Olomouci, a jak to dopadne, to je jiný příběh.

Prosím, předejte naše poděkování paní Málkové i panu Čajkoviči. Byli bychom rádi, aby tento email zaznamenali i nadřízení v Prostějově.

Děkuji a v úctě ....... (bratr motorkáře)

 

František Kořínek, mluvčí PČR Olomouckého kraje

 

Komentáře

Takto situaci popsali policisté, nejedná se o žádnou reportáž, ale tiskovou zprávu policie, kterou policie vytvořila a my ji pouze vydali. Jediný řádek není napsaný redaktory.

Takže všechnu smetanu sežere ten policajt ale paní co mu hlavně pomohla je v příspěvku označena ani ne z 5% toho co tu píšeou za ..... reportáž plná bobků

Nic nezůstane skryto....

Kdyby nebylo té ženy, která mu pohotově a odborně vytáhle jazyk, za cenu svých pokousaných prstů, tak by policista už neměl koho zachraňovat. A to nemluvím o tom, že můj kamarád Koudy man, prováděl masáž srdce....

Děkujeme všem motorkářům a motorkářkám za skvělou účast

Tak tohle je smutné. Realita je ÚPLNĚ JINÁ! ale my, co jsme tam byli první a motorkáře drželi při životě než dorazila PČR a RZS, víme svoje. Jednoznačně za život motorkáře patří dík Lence Marečkové Víťa Mareček a dalším motorkářům v čele s Koudy Man! Kdyby ne Lenky, tak motorkář v čase příjezdu PČR už nežil!!

Poslat nový komentář