V novém Smetanovy sady, v novém také obelisk

V novém Smetanovy sady, v novém také obelisk
ilustrační foto
Další fotky: 
V novém Smetanovy sady, v novém také obelisk
V novém Smetanovy sady, v novém také obelisk
V novém Smetanovy sady, v novém také obelisk
V novém Smetanovy sady, v novém také obelisk

Pískovcový obelisk, který už řadu let zdobí Smetanovy sady, prochází obnovou. Magistrát na jeho revitalizaci uvolnil zhruba 157 tisíc korun. Hotovo by mělo být do konce příštího týdne.

„Vedení města, které ctí odkaz předků zajistilo rekonstrukci památečního obelisku. Vzhledem k probíhající obnově Smetanových sadů přišel primátor Miroslav Pišťák s návrhem na jeho opravu. Obelisk byl vyroben v roce 1825 jako pocta zakladateli parku,“ uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová. Ve výběrovém řízení na restaurátorské práce uspěl olomoucký kamenosochař Tomáš Hořínek. Jeho práce bude městskou kasu stát necelých 157 tisíc korun a hotovo by mělo být zhruba do dvou týdnů. Naleštěný obelisk si ale lidé prohlédnout teprve ve chvíli, kdy budou Smetanovy sady zpřístupněny veřejnosti.

„Obelisk má za ta léta na sobě vrstvu patiny, která příliš oku nelahodí. Restaurátor pískovec obrousí tak, aby byl opět v původní barvě,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Pískovcový obelisk věnovali prostějovští měšťané Janu Spaniemu, který nechal na městských valech u hradeb v roce 1823 vysázet akátovou alej.

„Byla to první organizovaná zeleň v této části města. Tím vlastně Spanie položil základ k dnešním Smetanovým sadům,“ doplnila Hemerková. Jan Spanie byl městským syndikem tedy písařem a úředníkem, který zabezpečoval agendu městského úřadu. Samotný park vznikl péčí Sadařského a okrašlovacího spolku v poslední čtvrtině 19. století. Postupná úprava celého prostoru v sady pak vyvrcholila v letech 1889-90.

„Pevně věřím, že nám sady zase jednou budou všechna města v okolí závidět. Vím, že teď nevypadají zrovna nejlépe, ale to se jistě časem změní. Obelisk, který je jejich nedílnou součástí tak opět vynikne,“ vyjádřila naději šéfka Okrašlovací spolku města Prostějova Milada Sokolová. Původně byl památník vztyčen v západní části parku a v roce 1934 putoval směrem k Národnímu domu.

„Na jeho původním místě byl v roce 1935 postaven pomník Bedřicha Smetany od prostějovského sochaře Jana Třísky a ve stejném roce dostaly původně Jungmannovy sady nové jméno, Smetanovy sady. Na přemístěný obelisk zvaný Spaniův památník byly připevněny čtyři bronzové desky, které nahradily původní německy psané desky zinkové," uzavřela výčet historie náměstkyně primátora Ivana Hemerková.(kaa)

Foto: magistrát

Komentáře

Ok. S pozdravem 313raf.

Za chybku se omlouváme a vnímavému čtenáři děkujeme.

redakce Prostějovských novinek

. Původně byl památník vztyčen ve východní části parku a v roce 1934 putoval směrem k Národnímu domu. Ale ten je na východ. To znamená, že putoval od východu k východu. Vysoká úroveň orientace. S pozdravem 313raf. 

Poslat nový komentář