Plavci v Prostějově: 110 kilometrů za 24 hodin

Společné foto účastníků
Společné foto účastníků

Během víkendu proběhla v prostějovských Městských lázních sportovně-charitativní akce pro veřejnost. Za zvýhodněné vstupné, které poputuje na charitativní účely, měli všichni zájemci možnost volného plavání, ale také si mohli zaplavat 100 metrů volným způsobem na čas. 

Odpoledne byly připraveny soutěže pro děti nebo ukázka potápění s přístrojem. Během celých 24 hodin se v jedné dráze střídali plavci oddílu ve štafetě a snažili se uplavat co nejvíce. Cílem bylo překonat 100 kilometrů, což se povedlo a plavci přidali ještě 10 kilometrů navíc.

V 10:00 hod. odstartoval do prvního úseku 24hodinové štafety prostějovských plavců Michal Tomeček. Celkem plavalo v závodní štafetě 16 plavců a jejich věkový průměr byl 16 let. Jejich cílem bylo překonat hranici 100 kilometrů. Oddílový rekord ve 24hodinové štafetě je 113 kilometrů. „Tento rekord však vytvořila štafeta s věkovým průměrem 18 let. Letošní tým byl v průměru o 2 roky mladší, takže jsme si stanovili cíl 100 kilometrů,“ popisuje trenér Petr Adamec. 50-ti kilometrová hranice padla po 10 hodinách a 52 minutách, což naznačovalo, že pokoření hranice 100 kilometrů by mělo vyjít a zůstane i čas na naplavání kilometrů navíc.

Po noční části 24hodinovky, kdy plavci zažívali krizové situace, se podařilo v 7 hodin a 58 minut pokořit hranici 100 kilometrů na úseku, který plavala Kateřina Praskačová. V posledních dvou hodinách se už snažili naplavat co nejvíce metrů do vypršení časového limitu. Hodinu před koncem se štafeta rozhodla, že se budou střídat po 50-ti metrových úsecích. Poslední hodina byla tedy ve znamení sprintů, které někteří jeli dokonce motýlkem. V neděli, v 10:00 byla Kateřina Praskačová 2 metry od konce bazénu, když se rozezněla píšťalka. Celková vzdálenost tedy činí 110 kilometrů a 198 metrů.

Nejrychlejší kilometr z chlapců zaplaval Michal Tomeček 11:30,5, z dívek to byla Lenka Skoumalová časem 12:00,9. Nejmladší účastnicí štafety byla Michaela Petrželová, roč. 1999.

V odpoledních hodinách také proběhly soutěže pro děti a možnost vyzkoušet si potápění s přístrojem, které zajistila Potápěčská škola Melichárek a Šobr. V průběhu dne měřili žáci Střední zdravotnické školy pulz a tlak zúčastněným. Veřejné štafety se zúčastnilo 42 osob, které si vyzkoušely zaplavat 100 metrový úsek volným způsobem na čas. Nejrychlejším byl Václav Slezák, který zaplaval čas 1:02,6. Nejstarším účastníkem byl Pavel Navrátil (roč. 1952) a nejmladším Veronika Kozičková (roč. 2006). V tříčlenných rodinných štafetách zvítězila rodina Snídalova (matka, dcera a syn) s celkovým součtem časů 5:21,8. Mladým plavcům našeho oddílu i všem účastníků z řad veřejnosti patří poděkování za předvedené výkony a za účast na této sportovně-charitativní akci.

(maty)

Poslat nový komentář