Rekonstrukce VD Plumlov bude na podzim dokončená, slibuje Povodí Moravy

Rekonstrukce VD Plumlov bude na podzim dokončená, slibuje Povodí Moravy
Foto PMO
Další fotky: 
Rekonstrukce VD Plumlov bude na podzim dokončená, slibuje Povodí Moravy

Pouhé tři měsíce zbývají do ukončení rekonstrukce vodní nádrže Plumlov. Cílem prací je zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Práce probíhají bez zpoždění, stávající úroveň napuštění nádrže zaručuje bezpečnost i rekreaci.

Stavební práce na bezpečnostním přelivu a pravobřežním opevnění na plumlovské přehradě běží dle harmonogramu. Povodí Moravy dokončilo práce na opevnění pravého břehu v těsné blízkosti přelivného objektu, stavbu železobetonových konstrukcí i kamenné obložení bezpečnostního přelivu. Práce se nyní soustředí na vývar pod hrází a přelivnou hranu bezpečnostního přelivu. „Celá akce byla velmi dobře naplánovaná a dbáme na pečlivou organizaci práce, díky tomu vše probíhá plynule dle harmonogramu. Podařilo se nám kompletně dokončit desku prvního vývaru a pět z celkem sedmi rozrážečů. Hotové jsou také propustky pro vypouštění vývarů. V řádu tří týdnů budou ukončeny všechny betonářské práce v obou vývarech a budeme pokračovat v realizaci kamenných obkladů v prostoru obou vývarů,“ popisuje průběh prací generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Aby mohly práce na objektech pod hrází probíhat, museli vodohospodáři postavit potrubí, přes které převádějí odtok z nádrže. „Jedná se o provizorní potrubí o délce 150 metrů, kterým je převáděna veškerá vypouštěná voda z nádrže až do prostoru za rekonstruované vývary tak, aby nedocházelo k zaplavení stavby. Začátkem měsíc srpna pak bude potrubí demontováno a převáděný průtok přes VD Plumlov bude zajištěn standardní formou manipulace přes spodní výpustě,“ vysvětluje Gargulák.

Modernizace vodní nádrže Plumlov zajistí bezpečné převedení transformované desetitisícileté povodně a do budoucna zvýší úroveň bezpečného a spolehlivého provozu vodního díla. Jedná se o kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění.

Práce začaly v březnu 2021 a díky dobrému načasování potrvají jen do září 2022. Předpokládané náklady na stavební práce jsou 30,5 mil. Kč.

Kvůli bezpečnosti obyvatel pod hrází vodní nádrže je částečně snížená hladina v nádrži. V současnosti je hladina na kótě 271,9 m n. m. Přibližně tuto úroveň musí vodohospodáři kvůli bezpečnosti obyvatel udržovat až do ukončení stavebních prací. (Zdroj www.pmo.cz)

Poslat nový komentář