Sourozenci Ponížilovi byli na Mistrovství Evropy ve skotském Glasgow

Počátek srpna byl ve znamení Mistrovství Evropy v několika sportech. I sportovní gymnastika zaznamenala své vyvrcholení v evropské soutěži ve skotském Glasgow ve Velké Británii. Do moderní haly uprostřed historického města se první srpnový týden sjelo 128 žen a 133 juniorek, druhý srpnový týden sem zavítalo 147 mužů a 155 juniorů ze všech koutů Evropy. Ve všech kategoriích nejvíce vyčnívaly výkony Italů, Rusů, Britů, Francouzů, Němců a Belgičanů, kteří se podělili o přední příčky jak v juniorských, tak v dospělých kategoriích.

Do výsledků však významně zasáhli i čeští sportovci. Nejméně se dařilo mužům, kteří obsadili až 25. místo. Mnohem lépe již na tom byly české juniorky 19. místo. Stejnou pozici si v konečných výsledcích družstev vybojovali junioři a ženy a to krásné 15. místo. V těchto kategoriích závodili i prostějovští sourozenci Dominika Ponížilová a Daniel Ponížil, členové oddílu sportovní gymnastiky TJ Prostějov, svěřenci trenérů Veroniky Lukášové a Miloslava Musila.

Teprve šestnáctiletá Dominika Ponížilová reprezentovala družstvo žen společně s Anetou Holasovou, Kristýnou Brabcovou (obě TJ Bohemians Praha), Lucií Jiříkovou (Sokol Brno I.) a Sabinou Hálovou (Sokol Kampa Praha). Mimo pěkného 15. místa v soutěži družstev si na své konto připsala 18. místo v celkovém pořadí víceboje (závodnice, které absolvovaly celý čtyřboj) a mezi ženami Evropy 14. místo na přeskoku (od finále ji dělilo pouhých 0,36b).

Osmnáctiletý Daniel Ponížil reprezentoval družstvo juniorů (již potřetí a naposledy jako junior) s Ondřejem Kalným, Martinem Fialou (oba SK Hradčany Praha), Vojtěchem Šáchou (Sokol Brno I.) a Davidem Begou (TJ Sokol Kolín). V závodě jednotlivců (který byl na rozdíl od dospělých kategorií oficiálním vyhlašovaným závodem) si Dan mezi 84 evropskými vícebojaři stoupl na 18. místo (mezi českými juniory a muži získal celkově nejvyšší bodové hodnocení). Mimo to se probojoval do finálového závodu na přeskoku a v konečném skóre obsadil úžasné 7. místo. Společně s ním se finále na přeskoku zúčastnil i Ondřej Kalný, který s vyšší obtížností skoků stanul těsně pod bednou.

Výkony sourozenců Ponížilových na tomto prestižním evropském šampionátů byly velmi kvalitní. Po krátkém letním volnu je i jejich trenéry čeká další náročná příprava. Na konci října odlétají oba do Doha v Kataru, kde proběhne Mistrovství světa ve sportovní gymnastice mužů a žen.

Gratulujeme nejen jim, ale i jejich osobním trenérům Veronice Lukášové a Miloslavu Musilovi. (red)