bioodpady

Do nádob na bioodpad nepatří nic jiného!, upozorňuje magistrát

Foto MMP

Magistrát města Prostějova žádá občany, aby do popelnic na bio odpad neodkládali jiné druhy odpadu (např. zbytkový komunální odpad, elektro, stavební odpad ...). Do těchto popelnic nepatří ani bio odpad uložený do igelitových sáčků a tašek! Z důvodů neukázněnosti občanů (viz fotodokumentace) budou z některých sídlišť nádoby na bioodpad přemístěny jinam.

Dalším nešvarem našich občanů je ukládání všech druhů komunálních odpadů včetně objemného ke stanovištím na třídění odpad. Jde tedy o zakládání černých skládek. Město Prostějov má dva sběrné dvory, kam občané mohou odpad i použité elektrospotřebiče zdarma odevzdat a to i o víkendu.

Chcete biopopelnici?, ptá se magistrát. Nahlaste se!

ilustrační foto MMP

Již pátým rokem bude město Prostějov kupovat nádoby na bio odpad, které pronajme obyvatelům. První nádoby, získané za podpory dotačních financí, se v ulicích města objevily v listopadu roku 2011. Biopopelnice se dále zapůjčovaly i v roce 2013, 2014 a 2016. Celkem bylo do domácností doposud rozmístěno 1 390 kusů a zájem stále trvá.

„Vzhledem k zájmu o bionádoby, který eviduje Odbor správy a údržby majetku města, proběhne do měsíce února 2017 zjišťovací anketa. Na základě výsledku vedení města rozhodne, zda koupí další popelnice z vlastních prostředků nebo využije dotační titul,“ informuje magistrát.

Již teď se mohou zájemci o popelnici na bio odpad o objemu 240 litrů hlásit u paní Ilony Kovaříkové - telefonní číslo 582 329 559,  e-mail ilona.kovarikova@prostejov.eu

Biopopelnice se častěji svážet nebudou

ilustrační foto

Zájem o častější svoz biopopelnic v jarních a případně zimních měsících projevil jeden z obyvatel města Prostějova. Magistrát zatím svozy považuje za dostačující.

„Odvoz bioodpadu jednou za 14 dní je postačující pro cca 8 měsíců v roce, nicméně neřeší problém na jaře a případně na podzim, kdy vše roste jak šílené a je potřeba se o zahradu starat, na podzim včetně listí. Neuvažovalo město v tyto měsíce o odvozu odpadu každý týden?,“ ptá se na webu města.

Mají lidé zájem o bionádoby? Odpoví průzkum

ilustrační foto MMP

O tom, zda vedení města nechá pořídit další bionádoby, má rozhodnout průzkum.

Průzkum bude probíhat od letošního listopadu až do konce měsíce února 2016.
„Otázka bude jediná a to, kdo z občanů žijících v rodinné zástavbě má zájem o biopopelnici o objemu 240 litrů. Důvodem konání průzkumu je snaha zjistit zájem obyvatel a podle toho buď zažádat o dotační peníze, nebo nádoby pořídit z vlastních prostředků městské pokladny,“ informovala Ilona Kovaříková z Odboru správy a údržby majetku města Prostějova. Termín, kdy by se nádoby pořizovaly je jaro 2016.

Prostějov je o krok vpřed!

ilustrační foto

 

K modrým, žlutým a zeleným popelnicím na tříděný odpad by měly přibýt také kontejnery hnědé určené například na slupky od brambor nebo zbytky zeleniny. Ministerstvo životního prostředí chce, aby radnice do roku 2020 lidem zajistily možnost třídit bioodpad. Prostějov je v tomto případě o krok vpřed.

Ministerstvo životního prostředí bude od radnic chtít, aby do roku 2020 nabízely lidem kromě barevných kontejnerů na papír, plast či sklo také ty na bioodpad. Počítá s tím návrh Operačního programu Životní prostředí na další roky, který MŽP představilo veřejnosti. Plán je však zatím dost obecný a rozhodně neznamená, že do šesti let bude v řadě kontejnerů na tříděný odpad ještě například hnědý na zbytky z kuchyně. Obcím bude stačit, když zajistí jejich likvidaci například ve sběrném dvoře.

Rozšířením třídění bioodpadů město nakonec ušetří

ilustrační foto internet

 

Jak jsme vás již informovali, město nakoupí další sběrné nádoby na bioodpad. Investici pokryje z 80 procent dotace, kterou se podařilo získat z Operačního programu životního prostředí. Ta bude ale poskytnuta až po samotné realizaci nákupu a předložení faktury.

Rozšíření systému pro separaci bioodpadů schválila rada města už letos na jaře a se žádostí o dotaci projektu spolufinancovaného Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu životního prostředí město uspělo. Město nakoupí 400 bionádob o objemu 140 litrů a 40 kontejnerů na bioodpad o objemu 770 litrů. Předpokládaná výše zakázky je do 600 000 Kč s DPH.