Filipojakubská noc

Dnes je Filipojakubská noc. Přeje miminkům

ilustrační foto pixabay.com

Pálení čarodějnic, nebo také Filipojakubská noc, je poslední noc z 30. dubna na 1. května. Je opředena řadou rituálů a symboliky už od pohanských dob. Její kořeny sahají do keltského svátku Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Beltain byl radostným svátkem, kterým začínalo teplejší období v roce. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl také vše ochránit a očistit.

Filipojakubská se jí říká proto, že v minulosti slavil svátek 1. května sv. Filip a Jakub. Vlivem liturgického kalendáře slavila křesťanská církev tento svátek na připomenutí dne, kdy byla vysvěcena římská bazilika s ostatky apoštolů Filipa a Jakuba.

Dnes nás čeká magická Filipojakubská noc. Čarujte a ploďte děti

Ilustrační foto pixabay.com

Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Beltine nebo prostě pálení čarodějnic. Noc z 30. dubna na 1. května, tajemná a záhadná. Otevírá poklady a přináší šťastné děti.

Historie této noci začíná u Keltů. Beltine byl jeden ze čtyř keltských hlavních svátků. Oslavoval plodnost a příchod světlé části roku. V každé vesnici se rozhořela veliká vatra, ve které lidé spalovali všechny nepotřebné věci. Obydlí se zdobila jarními květy, bez přestání se tančilo a noc byla i ve znamení sexuálních hrátek. Skákalo se přes oheň, ženy a dívky si myly obličej studenou vodou a pletly věnečky z kvítí, aby se zalíbily bohům a zajistily si zdraví a krásu po celý další rok.