kachna

Ptákem roku 2023 je polák velký. Ohrožená, přesto lovená kachna

Foto birdlife

Polák velký je středně velká potápivá kachna. Pozorovat ho můžeme na vodních plochách, především rybnících. Ovšem čím dál méně. Z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře.

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2023 poláka velkého. Na pomyslném trůnu vystřídá zvonka zeleného. Udělením titulu polákovi velkému chtějí ornitologové upozornit na neutěšený stav naší rybniční krajiny a na to, že polák v České republice stále patří mezi lovné druhy, a to i přesto, že je celosvětově ohrožený. Nicméně dobrou zprávou nejen pro poláka je celounijní zákaz olověných broků na mokřadech, který vešel v platnost ve středu 15. února. Na otravu olovem v Evropě každoročně hynulo milion ptáků. To se má nyní změnit.

Kachna si přišla zasportovat na Reálku

foto Magistrát města Prostějova

I zvířatům je to doma v téhle době už moc dlouhé, a tak kachna využila hřiště nedaleko svého bydliště. 

V pondělí před osmnáctou hodinou přijali prostějovští strážníci oznámení na linku 156, že na školním hřišti Reálného gymnázia se nachází kachna. Vyslaným strážníkům se podařilo pobíhajícího opeřence odchytit. Z místní znalosti věděli o muži, který bydlí nedaleko a podobná zvířata chová. Po kontaktování majitel poznal svoje zvíře a poděkoval hlídce. „Kachnička se po výletě a sportovním výkonu vrátila domů za svými kamarády," dodal strážník Petr Zapletal. (red)