občanský zákoník

Vydědit nezdárného potomka není jen tak

ilustrační foto internet

 

Abyste mohli potomka, jediného nepominutelného dědice, zbavit nároku na zákonný díl vašeho majetku, musíte mít zákonné důvody. Nový občanský zákoník jich uvádí pět v dědických paragrafech Právo § 1475-1720, Vydědění § 1645-1653, Dluhy § 1701-1713.

* Dědic vám neposkytl potřebnou pomoc v nouzi.

* Dítě o vás neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat mělo.

* Potomek byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze.

* Potomek vede trvale nezřízený život.

* Dědic je tak zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že je obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl, ten tedy musí být odkázán dětem nepominutelného dědice.

Pozor, byt do katastru jen tak nezapíšete!

ilustrační foto internet

 

Nový občanský zákoník zamotal i úředními úkony, které jsou potřeba k zapsání zakoupené bytové jednotky do katastru nemovitostí. Pokud jste koupili byt v domě s více jak pěti jednotkami, které jsou ve vlastnictví minimálně tří různých vlastníků, musí mít založeno společenství vlastníků.

Společenství musí být navíc zapsáno v příslušném rejstříku, což  může trvat několik týdnů, ale i let. Připravit stanovy, notářský zápis a doručit dokumenty k příslušnému rejstříku a počkat na zápis lze zvládnout během několika týdnů. Problém může nastat, pokud se byť jen jeden jediný vlastník začne vůči novým stanovám bránit námitkami. Je totiž nutné,  aby stanovy podepsali všichni vlastníci jednotek. Jediný člověk tak může blokovat prodej i všem ostatním vlastníkům mnohdy i roky.

Národní dům diskutoval o Novém občanském zákoníku

Foto PvNovinky.cz

 

Na včerejší besedu nad Novým občanským zákoníkem s Filipem Melzerem, jedním z autorů nové publikace, si našlo cestu několik desítek Prostějovanů. Beseda začala v půl šesté v restauraci Národního domu.

Společné jmění manželů, dědictví, majetková vypořádání, občanská sdružení, vlastnictví pozemků a další bylo tématem tohoto setkání. Komplexní a jednoduché podání jednoho z autorů Nového občanského zákoníku objasnilo důvody vzniku NOZ a též seznámilo s pozitivy nových právních úprav, které se dotýkají všech občanů bez výjimky. (dv)

Nevíte si rady s občanským zákoníkem? Přijďte do Národa!

ilustrační foto internet

 

Od začátku roku platí nový občanský zákoník, který zavedl řadu změn do českého práva. 

Jeden z autorů tohoto zákoníku, Filip Melzer, má vztah k Prostějovu, protože jako občan nedalekého Majetína, je členem prostějovské organizace občanských demokratů. Právě Ti ho pozvali na pondělí 10. března od 17.30 do Národního domu, aby zde prostějovským občanům představil, co je s novým zákoníkem čeká. (red)

Občanský zákoník pamatuje i na koupi kradené věci

ilustrační foto internet

 

Od 1. ledna 2014 platí nový Občanský zákoník, který přináší řadu změn. Týkají se i koupě kradené věci.

Koupíte-li v prodejně třeba mobilní telefon a později se ukáže, že prodejci nepatřil (například proto, že za zboží nezaplatil dodavateli), přístroj vám zůstane. Koupili jste jej totiž "v dobré víře". Původní vlastník už nemůže vrácení věci požadovat od vás, ale musí škodu vymáhat od prodejce. Týká se to však jen případů, kdy jste věc koupili v obchodě, ve veřejné dražbě nebo od někoho, komu ji majitel svěřil. V ostatních případech budete muset věc vrátit, pokud majitel prokáže, že byla skutečně odcizena.

Nový občanský zákoník přeje i dědicům

ilustrační foto internet

 

Nový občanský zákoník rozšířil počet zákonných dědiců. Od ledna může dědit majetek sestřenice nebo bratranec. Není potřeba ani sepisovat závěť, pozůstalost se dělí podle zákonných nároků na dědictví. Děti, manželé, rodiče, sourozenci, spolužijící, prarodiče měli nárok na dědictví vždy, nově k nim přibyli i praprarodiče nebo sestřenice a bratranci.

Obecně platí, že všichni dědici ve stejné třídě dostanou stejný díl majetku. Pokud ale z majetku odkážete jenom část, třeba úly se včelami, a dům, zahradu a další věci necháte bez bližšího rozdělení, přijdou na řadu zákonní dědici.

V případě, kdy nemohou dědit žádní z příbuzných vyjmenovaných v dědických třídách, připadá dědictví jako takzvaná odúmrť státu. Rozšířením dědických tříd se právě prostor pro propadnutí majetku státu zmenšuje. (red)

Dědické třídy

1. Děti a manžel

2. Manžel, rodiče, partneři

3. Sourozenci a spolužijící

4. Dědečkové a babičky

Najdete-li zvíře, po dvou měsících je vaše

ilustrační foto internet

 

Nový občanský zákoník upravuje i režim ve vztahu nálezce, který našel zvíře. Pokud se o ně nikdo nepřihlásí, je za dva měsíce jeho.

Zvláštní režim stanovil nový občanský zákoník pro nalezená zvířata. Nálezce k nim nabude vlastnické právo již po uplynutí dvou měsíců, během nichž se o zvíře nikdo nepřihlásil. Pokud nálezce o zvíře nemá zájem, může je obec svěřit provozovateli útulku pro zvířata. Pokud se po uplynutí 4 měsíců o zvíře nikdo nepřihlásí, může provozovatel útulku se zvířetem volně nakládat. (red)

Vyfotit konkrétní osobu můžete jen s jejím souhlasem!

ilustrační foto internet

 

Podobu člověka lze zaznamenat jen s jeho souhlasem, říká nový občanský zákoník. Existují ale výjimky.

Výjimkou jsou takzvané zákonné licence, kdy souhlas nahrazuje zákon. Je tomu tak pro případy úřední, umělecké, vědecké nebo zpravodajské. Nově rovněž pro případy veřejného vystoupení osoby v záležitosti veřejného zájmu (například na jednání zastupitelstva obce) nebo pro účely ochrany vlastních práv (například záznam ústního uzavření smlouvy). (red)

Nový zákoník umožňuje nájemníkům kouřit i chovat zvířata

ilustrační foto internet

 

Nový občanský zákoník umetá cestičku nájemníkům. Mnohé zákazy totiž padly a tak majitel bytu nesmí nájemce omezit v jeho právech. Nájemník tedy klidně může hulit jak fabrika a na balkoně chovat třeba papoušky.

Od ledna nikdo chov zvířat v nájemním bytě zakázat nemůže. Chov ale musí být přiměřený prostředí a podmínkám v domě, takže koně do sklepa nenastěhujete, stejně jako slepice do koupelny. „Mám z toho radost. Mám malého pejska, ale i ten spoustě pronajímatelů vadil, i když s ním nikdy nebyl sebemenší problém,“ nechala se slyšet Marika Koutná.

Podle nového zákoníku není souhlas majitele bytu potřebný ani pokud si najdete spolubydlícího.

Nový zákoník se vztahuje i na staré nájemní smlouvy, uzavřené před 1. lednem 2014. (ber)

Konec manželské marnotratnosti, říká nový zákoník

ilustrační foto internet

 

Manželka parádnice či manžel gembler? Dosud  problém, od ledna 2014 lehce řešitelný. Marnotratnost totiž bude důvodem ke zrušení společného jmění manželů, říká nový občanský zákoník. 

Máte problémy s drahou polovičkou, která se stává opravdu drahou? Manželka si neustále kupuje nové oblečení, boty a doplňky, i když rodinný rozpočet sténá? Manžel si bere půjčku na suprovou motorku, i když měsíční splátky jsou nad vaše možnosti? Lehká pomoc. Od nového roku můžete soud požádat o zrušení společného jmění manželů.