registr vozidel

Vůz bez registrační značky na silnici nepatří

ilustrační foto MD

Patnáctého prosince v nočních hodinách zastavila hlídka prostějovských strážníků motoristu, jedoucího v osobním vozidle, které nemělo SPZ. Bude potrestán.

Muž porušil zákonnou povinnost a je podezřelý z přestupku. "Událost  byla předána příslušnému správnímu orgánu, kde řidiči hrozí pokuta ve výši od 5000 do 10 000 Kč a zákaz řízení šest až dvanáct měsíců," konstatovala strážník Jana Adámková. (red)

 

Změny v registru vozidel provedete od ledna na jakémkoliv úřadě

ilustrační foto internet.cz

V budoucnu již nebude nutné při provádění změn v registru vozidel chodit na úřad v místě bydliště či sídla firmy, ale bude možné je provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na to, zda tam má žadatel místní příslušnost. Vyplývá to z novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou 7. prosince schválila vláda.

Novelu nyní čeká projednání v Parlamentu. Pokud legislativní kolečko úspěšně dokončí, mohla by platit od poloviny příštího roku. Změna zákona majitelům aut výrazně zjednoduší kontakt s úřady za účelem provádění jakýchkoliv úkonů v centrálním registru vozidel. Mezi ně patří nejen změna vlastníka registrovaného vozidla, odhlášení či vyřazení vozidla v případě jeho likvidace, ale například i žádost o výpis údajů z tohoto registru.

Registry vozidel musí nově skenovat doklady, přináší to problémy

ilustrační foto iprostejov.cz

 

Odbory registrů vozidel mají na některých místech republiky problémy. Od července musejí nově skenovat některé doklady. Týká se to třeba technického průkazu nebo protokolu o technické prohlídce. Úředníci proto nestačí odbavit stejný počet klientů, jako byli zvyklí před změnou.

Úředníci mají od 1. července povinnost skenovat některé dokumenty. Jde například o velký technický průkaz a další platné doklady, které řidič musí předložit kvůli jakékoli změně.

Za prostoje na registru vozidel může internet

ilustrační foto internet

 

Hned několik čtenářů se na nás obrátilo se stížností na špatně fungující registr vozidel odboru dopravy prostějovského magistrátu. O vyjádření jsme požádali vedoucího odboru Miroslava Nakládala.

„Minulý týden jsem na odboru dopravy kvůli registraci vozidla proseděl dvě hodiny a stejně se nerozběhl. Lidi nadávali, že se to stává poslední dobou pravidelně,“ sdělil PvNovinkám jeden z čtenářů. „Byl to problém magistrátu, protože nefungoval server, který zajišťuje spojení s internetem. A registr vozidel po novu běží po internetu. Žadatelům jsme se to snažili vysvětlit a většina to pochopila,“ odpověděl na zaslanou stížnost Miroslav Nakládal. Vše už by tedy mělo být v pořádku. (ber)