školní docházka

Školám se po internetu nepovedlo spojit s bezmála 10 tisíci žáky

ilustrační foto pixabay.com

Do distančního vzdělávání se zapojuje naprostá většina žáků základních a středních škol. Bez on-line komunikace se školou bylo jedenáct procent žáků neúplných základních škol, na kterých je jen první stupeň, a šestnáct procent žáků úplných základních škol. Na středních školách byly větší problémy v oborech ukončených závěrečnou zkouškou, kde se on-line komunikaci nedařilo navázat s více než pětinou žáků. Školám se vůbec nepodařilo spojit se zhruba 9500 žáky základních a středních škol. Zjistila to Česká školní inspekce u ředitelů 5000 škol.

Žáci, kteří nekomunikují se školou on-line, buď nemají počítačové vybavení, nebo postrádají dostatečné připojení k internetu. Někteří žáci také mají nízkou motivaci ke vzdělávání nebo malou podporu ze strany rodičů. Nejsložitější situace je zejména ve vyloučených lokalitách, uvedla ČŠI. I tam se ale školy podle inspekce snaží hledat cesty, jak žákům úkoly předat a jak s nimi komunikovat.

Nový školní rok začal. Rodiče dostihlo pochybení toho minulého

ilustrační foto

Usnesení o zahájení trestního stíhání pro podezření z přečinu ohrožování výchovy dítěte si v minulém týdnu od prostějovských kriminalistů převzal manželský pár z Prostějova a sedmačtyřicetiletý muž z obce na Prostějovsku. Tohoto skutku se měli obvinění dopustit tím, že během školního roku 2016 – 2017 své syny řádně neposílali do školy a nezabezpečovali tak jejich povinnou devítiletou školní docházku.

V případě obviněných manželů takto jejich osmiletý žák druhé třídy neomluveně zameškal 217 vyučovacích hodin.

V druhém případě šestnáctiletý žák sedmé třídy základní školy neomluveně zameškal 209 vyučovacích hodin. Zřejmě také z toho důvodu na závěrečném vysvědčení převažovaly nedostatečné, kterých tam měl celkem 9.

Tolerovali synovu nechuť chodit do školy

ilustrační foto

V pondělí 27. února obvinili prostějovští kriminalisté z trestného činu ohrožování výchovy dítěte sedmatřicetiletou ženu z Prostějovska. Ona i její manžel tolerovali záškoláctví vlastního syna.

"Tohoto činu se měla dopustit tím, že v průběhu druhého pololetí minulého a prvního pololetí tohoto školního roku do školy řádně neposílala svého nezletilého syna a tím nezabezpečovala jeho řádnou výchovu. Za uvedená období tak chlapec neomluveně zameškal celkem 154 vyučovacích hodin. Sedmačtyřicetiletý partner ženy a otec dítěte je v současné době podezřelý, že se na stejném přečinu podílel," informoval policejní mluvčí František Kořínek s tím, že rodiče nápravu nesjednali, přestože byli na neomluvenou absenci svého syna ze strany školy opakovaně upozorňováni.

Neposílali syna do školy. Hrozí jim vězení

ilustrační foto

Z trestného činu ohrožování výchovy dítěte obvinili prostějovští kriminalisté počátkem července 2016 dvaačtyřicetiletou ženu a jejího osmatřicetiletého partnera z Prostějovska. V průběhu uplynulého školního roku do školy neposílali svého třináctiletého syna a tím nezabezpečovali jeho řádnou výchovu. 

"Chlapec za školní rok neomluveně zameškal celkem 79 vyučovacích hodin. Rodiče nápravu nesjednali, přestože byli na neomluvenou absenci svého syna ze strany školy opakovaně upozorňováni a i přes skutečnost, že byli za stejný přečin v minulosti již odsouzeni Okresním soudem v Prostějově," upřesnil informaci policejní mluvčí František Kořínek. Obviněným za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. (red)

Neposílala děti do školy. Může jít sedět na dva roky

ilustrační foto

Z trestného činu ohrožování výchovy dítěte dne 2. března 2016 obvinili prostějovští kriminalisté z oddělení obecné kriminality třiatřicetiletou ženu z Prostějovska. Tohoto činu se měla žena dopustit tím, že v průběhu prvního i druhého pololetí tohoto školního roku záměrně do školy neposílala své dvě děti.

„Čtrnáctiletá dcera neomluveně zameškala 381 vyučovacích hodin, osmiletý syn 230 vyučovacích hodin. Obviněná žena nesjednala nápravu, přestože byla ze strany školy opakovaně upozorňována,“ konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Trestní zákoník České republiky k takovému jednání uvádí, že kdo i z nedbalosti ohrozí rozumový, citový nebo mravní vývoj dítěte tím, že mu umožní vést zahálčivý nebo nemravný život, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. „Takový trest nyní hrozí i uvedené obviněné ženě,“ dodal mluvčí. (red)

Třináctiletou dceru neposílala do školy. Ta zameškala 343 hodin!

ilustrační foto skrz.cz

Z trestného činu ohrožování výchovy dítěte obvinili prostějovští kriminalisté v pátek 20. února 2016 sedmatřicetiletou ženu z Prostějova. Neposílala do školy třináctiletou dceru.

Tohoto činu se žena měla dopustit tím, že v průběhu prvního pololetí tohoto školního roku záměrně do školy neposílala třináctiletou školačku, kterou má svěřenou do pěstounské péče. Ke dni 6. ledna 2015 tak měla školačka 343 neomluveně zameškaných hodin. "Obviněná žena nesjednala nápravu, přestože byla ze strany školy opakovaně upozorňována. V případě prokázání viny a odsouzení ženě za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta", komentoval případ policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Neposílala syna do školy. Půjde sedět?

ilustrační foto internet

 

Dne 4. září 2014 zahájili prostějovští kriminalisté trestní stíhání 33leté ženy z Prostějovska, kterou obvinili ze spáchání přečinu ohrožování výchovy dítěte. Od dubna do konce června letošního roku řádně neposílala svého 14 letého syna do školy a nezabezpečovala tak povinnou školní docházku nezletilého.

"Za uvedenou dobu má chlapec celkem 116 neomluvených vyučovacích hodin. Kriminalisté při prověřování zjistili, že uvedeného jednání se žena nedopustila poprvé. V nedávné minulosti byla za obdobné jednání soudem odsouzena a potrestána," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. V případě prokázání viny a odsouzení jí hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do pěti let. Trestní stíhání obviněné je vedeno na svobodě. (red)